14 listopada 1822 roku urodził się Johannes Quistorp. Dzisiejszy wygląd Szczecina, podziwiany również przez turystów, zachwyconych parkami, Jasnymi Błoniami czy dzielnicą Pogodno, to zasługa w dużej mierze Johannesa Quistorpa i jego syna Martina.
Rok temu przedstawiciele Stowarzyszenia Denkmal Pomorze i pasjonaci historii Szczecina zobowiązali się publicznie, że w 200 rocznicę urodzin Quistorpa, zorganizują szereg wydarzeń przypominających dokonania Johannesa i Martina oraz zadbają o godny wygląd lapidarium przy Betanii, gdzie pochowani zostali przedstawiciele rodziny Quistorp.
Dzięki ich pracy Szczecinianie mieli okazję do kilku spacerów szlakiem Quistorpów, odbywały się lekcje w szkołach, powstała publikacja „Johannes Quistorp – jak zostać filantropem?”, czy historia Wieży Quistorpa. Dodatkowo mieli też okazję do zapoznania się z fascynującą wystawą w Książnicy Pomorskiej, mieli okazję do lektury dużej ilości publikacji i przypominania dokonań – tej ważnej dla Szczecina rodziny.
Wreszcie zaniedbany i zapomniany zaułek na tyłach Betanii – dzięki ich pracy stał się prawdziwym lapidarium z symbolicznymi grobami i odnalezionymi oryginalnymi nagrobkami rodziny Quistorpów.






Szczecinianie „przerobili” już zasługi Hermanna Hakena czy Friedricha Ackermanna dla rozwoju Szczecina. Dzięki pasjonatom skupionych w kilku stowarzyszeniach, poznają wybitne zasługi i hojność rodziny Quistorpów wobec miasta i jego mieszkańców. Zwieńczeniem tych społecznych fascynacji powinna być inicjatywa radnych, czy władz miasta o uhonorowaniu Quistorpów pomnikiem, czy nadaniem imienia choćby jednemu z fragmentów parku, czy znaczącej ulicy.
Urodzony 200 lat temu Johannes Quistorp – bogaty przedsiębiorca, mieszkaniec Szczecina budował domy dla pracowników swoich fabryk (ponad 150 mieszkań), domy opieki dla wdów i sierot, finansował budowę i działalność szkół, sierocińców, schronisk. Nawet piękny dom na Pogodnie dla nauczycieli pobliskiej szkoły dla głuchych i słabosłyszących dzieci. Johannes Quistorp podarował miastu wspaniałe tereny parkowe – od dzisiejszego Urzędu Miasta aż po Syrenie Stawy. Ówczesny nadburmistrz Szczecina Friedrich Ackermann zobowiązał się, aby ten park nosił, zgodnie z życzeniem ofiarodawcy, imię Quistorpa… Johannes Quistorp wraz z rodziną pochowany został na terenie utworzonego przez siebie Zakładu Opiekuńczego Betania (przy obecnej ul. Wawrzyniaka). Zaniedbane miejsce spoczynku jednego z najwybitniejszych Szczecinian, na tyłach dawnego Klubu Kontrasty, przez lata było zapomniane. Dzięki zaangażowaniu członków stowarzyszenia Denkmal Pomorze udało się zlokalizować groby Johannesa i jego najbliższych. Dzisiaj to miejsce wygląda bardzo dobrze i przypomina postacie wielkich Szczecinian.
wit
P.S. Warto przy okazji 200 rocznicy urodzenia Johannesa Quistorpa, przypomnieć tekst ś.p. Wojciecha „BACY” Hawryszuka z 25 marca 2018 roku, opublikowany w Monitorze Szczecińskim: