Zapraszamy na Plac Pawła Adamowicza w Szczecinie

0
541
Fot. Facebook Paweł Adamowicz

14 stycznia mija druga rocznica zamachu na prezydenta Gdańska, Pawła Adamowicza. Chcemy uczcić Jego pamięć tworząc ze zniczy serce oraz czuwając przy Jego portrecie.

Zapraszamy do pojawienia się na placu Jego imienia między godziną 17 a 19. Nie przewidujemy żadnych przemówień ani wystąpień, w ciszy i spokoju zatrzymajmy się na chociażby chwilę zadumy nad stratą, która spotkała nie tylko Jego rodzinę i miasto, ale całą Polskę.

Paweł Adamowicz, jako osoba o otwartym światopoglądzie, był zwalczany przez rząd PiS. W roku poprzedzającym jego śmierć, TVP emitowała nienawistne przekazy średnio pięć razy dziennie. Jesteśmy przekonani, że to ta nienawiść odebrała życie wielkiemu człowiekowi, że to jej narzędziem był nóż zamachowca, który do dziś nie został osądzony.

Paweł Adamowicz kochał Gdańsk i była to miłość odwzajemniona. Wybierany był przez mieszkańców na gospodarza ich miasta pięciokrotnie, a na czuwania po jego śmierci przychodziły dziesiątki tysięcy osób.
Był pierwszym polskim prezydentem miasta, który dał patronat marszowi równości i przemawiał na jego otwarciu, twierdząc, że zepsuciem jest nie miłość, ale nienawiść i przemoc. Był osobą wierzącą i swój szacunek i akceptację dla każdego człowieka wywodził ze swoich chrześcijańskich wartości. Był też miłośnikiem i wolontariuszem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, co roku w trakcie Finału na ulicach Gdańska zbierał datki do skarbonki WOŚP. Atak miał miejsce na gdańskiej scenie Finału, chwilę po wzruszającym wystąpieniu, które przywołamy w czasie składania zniczy.

 Wydarzenie organizowane jest przez KOD Zachodniopomorskie oraz Stowarzyszenie Lambda Szczecin.

Monika Pacyfka Tichy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here