Zachodniopomorskie Lady D.

0
535

Przez życie idą z podniesioną głową, angażują się w działania społeczne, sportowe i kulturalne, pracują w różnych organizacjach i instytucjach. Codziennie też pokonują bariery komunikacyjne, architektoniczne, prawne, cyfrowe oraz społeczne. 23 października 2018 r. odbyła się gala, na której poznaliśmy laureatki konkursu „Zachodniopomorskie Lady D”. Szczególnie doceniono: Agnieszkę Hajdukiewicz z Czaplinka, Małgorzatę Konecką ze Szczecina oraz Krystynę Nawój z Przelewic. Przyznano także sześć wyróżnień. Celem konkursu Lady D. jest uhonorowanie kobiet z niepełnosprawnościami z województwa zachodniopomorskiego, które na co dzień angażują się w działania kulturalne, społeczne i sportowe, udzielają się w organizacjach i instytucjach. W tegorocznej edycji paniom przyznano nagrody w trzech kategoriach: „Kultura i Sztuka”, „Życie Społeczne” i „Życie Zawodowe”. Uczestniczki otrzymały pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe. Podobnie jak przed rokiem przygotowano publikację dotyczącą działalności wszystkich wyróżnionych uczestniczek.

– Jednym z naszych największych wyzwań pozostaje odpowiedź na pytanie, co zrobić, by społeczeństwo na Pomorzu Zachodnim było zawsze otwarte, włączające. Chcemy być otwarci na drugiego człowieka, na jego różnorodność, czasami odmienność, na jego problemy i potencjały. Człowiek, a w szczególności człowiek, który wymaga troski, powinien stać na pierwszym miejscu – mówił podczas gali marszałek Olgierd Geblewicz i przypomniał, że w tym roku obchodzimy Rok Kobiet i świętujemy setną rocznicę nadania Polkom praw wyborczych. Dodał, że w Szczecinie (w drugim Urzędzie Marszałkowskim w Polsce) podpisano Kartę Różnorodności – dokument zapewniający równe traktowanie w pracy ze względu na wiek, płeć, stan zdrowia, niepełnosprawność, pochodzenie, narodowość, rasę, religię, przekonania polityczne, orientację seksualną, tożsamość płciową czy styl życia.

W kategorii „Życie społeczne” zwyciężyła Agnieszka Hajdukiewicz z Czaplinka. Za osiągnięcia na polu zawodowym (kategoria „Życie zawodowe”) doceniono Małgorzatę Konecką ze Szczecina, a Krystyna Nawój z Przelewic została nagrodzona w kategorii „Kultura i sztuka”. – Trzy kobiety: Krystyna Nawój, Małgorzata Konecka, Agnieszka Hajdukiewicz. Co je łączy? Sympatia dla ludzi, troska o słabszych i niesamodzielnych, chęć niesienia pomocy. Pewność, że skoro one potrafią żyć aktywnie, pomimo swoich słabości, to mogą także inni. I przekonują do tego skutecznie. Zarażają radością życia. Każda edycja plebiscytu Lady D. jest inna i każda jest taka sama. Spotykamy różne, ale zawsze wspaniałe kobiety. Lady D od angielskiego disabled – niepełnosprawność? Ależ skąd – Lady D. od polskiego dzielna, a także Lady, bo arystokratka życia. Dobrze Was znać, Dziewczyny. Dodajecie nam wszystkim wiatru w skrzydła. – napisała w liście do wyróżnionych pań posłanka Magdalena Kochan, która objęła konkurs honorowym patronatem.

W konkursie oprócz nagród głównych przyznano także wyróżnienia szczeciniankom Lilianie Chudzik, Annie Gellert, Magdalenie Maksymowicz, Ewie Marcinkiewicz oraz Izabeli Jakubowskiej z Bobolic i Katarzynie Leończyk z Mieszkowic.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here