Zachęcam do stoicyzmu

0
1119

Docierają do nas rozmaite informacje, najczęściej trudne, a wręcz tragiczne. Boimy się zakażenia, boimy się przebiegu choroby. Boimy się karetek pogotowia odbijających się od bram szpitali. Coraz częściej boimy się powikłań po chorobie. Boimy się szczepionki. Boimy się, co stanie się, gdy nie poddamy się szczepieniu.

Stoicyzm skłania do rozsądku, do uczynienia wszystkiego, co zależy od naszej woli i do zachowania dystansu i spokoju wobec tego, co od nas jest niezależne, niewiadome i nieprzewidywalne. Należy zachować dystans społeczny, spełniać wszystkie normy sanitarne, być uważnym, w miarę możliwości ograniczyć niekonieczne relacje, nie podejmować ryzykownych działań, słuchać nie polityków, lecz osób mających autorytet i racjonalnie myślących. Czynić wszystko, co od nas zależy.

Jednocześnie nie wolno dać się sparaliżować lękowi, zasłyszanym przygodnie informacjom. Żyjemy w szczelinie między tym, na co mamy wpływ, co zależy od nas, a tym, co od nas niezależne i nieprzewidywalne. Powinniśmy jednak żyć mimo wszystko. Żyć i mieć nadzieję, gdyż życie jest silniejsze niż śmierć.

prof. dr hab. Tadeusz Gadacz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here