Wyrok Trybunału

0
1281

Komentarze polityków z regionu.
Aborcja, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu jest niezgodna z Konstytucją – orzekł dziś, opanowany przez polityków związanych z PiS – em, Trybunał Konstytucyjny.

Art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 7 stycznia 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (…) jest niezgodny z art. 38 w związku z art. 30 w związku z art. 31 ust. 3 konstytucji – głosi sentencja wyroku odczytana przez prezes TK Julię Przyłębską. Wyrok TK zapadł większością głosów. Członkowie trybunału obradowali w pełnym składzie i pod przewodnictwem sędzi Julii Przyłębskiej. Warto przypomnieć, że członkiem TK jest szczecinianin Bartłomiej Sochański. Zdania odrębne złożyli sędziowie Piotr Pszczółkowski oraz Leon Kieres.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Reakcje posłów Pomorza Zachodniego. Krótko po opublikowaniu wyroku TK pojawiły się pierwsze głosy sprzeciwu. Decyzję sędziów skrytykował m.in. Arkadiusz Marchewka. Poseł Platformy Obywatelskiej zamieścił na Facebooku wpis, w którym określił zakaz aborcji w przypadku ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu lub jego nieuleczalnej choroby jako „wyrok na kobiety”. „Kiedy możliwości protestu są mocno ograniczone, upartyjniony Trybunał Konstytucyjny uznaje dopuszczalność aborcji ze względu na przesłanki embriopatologiczne za niezgodną z konstytucją i tym samym skazuje kobiety na ogromne cierpienie. Mówię NIE ograniczaniu Polkom wolności i prawa do podejmowania decyzji. Zaostrzenie obowiązujących przepisów to kolejny cios obecnej władzy w stronę kobiet. Hańba!”


Do orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego odniósł się także Sławomir Nitras.
„Pomysł aby moment kiedy walczymy z pandemią wykorzystać do zaostrzania przepisów antyaborcyjnych mógł narodzić się tylko w naprawdę chorej głowie. Po tych wszystkich protestach kobiecych. To nie jest prawo. To bezprawie.”


Wyrok komentują nie tylko politycy. Skomentował go także dominikanin ojciec Maciej Biskup. Były proboszcz parafii Dominikanów w Szczecinie,
redaktor naczelny oficyny „W drodze” zamieścił na swoim Facebooku tablicę z mocnym komentarzem: „Diabeł się w ornat ubrał i ogonem na mszę dzwoni” Interpretują Konstytucję ci, którzy od kilku lat
dokonują na niej gwałtu.”
We wcześniejszym wpisie zwrócił uwagę jak do decyzji do Trybunału Konstytucyjnego może a nawet powinien odnosić się chrześcijanin: „Interpretacja Konstytucji dla chrześcijanina nic nie zmienia. Przed i po niej, jego bronią jest wyłącznie Ewangelia i sumienie. Pokładanie nadziei przez Kościół w instytucjach państwowych i jego prawie zawsze prowadzi do uśpienia sumienia i świadectwa. Kaznodzieja Domu Papieskiego o. Raniero Cantalamessa OFM Cap udzielił kiedyś wywiadu dla „Gościa Niedzielnego”, w czasie którego powiedział: „(…) W pierwszych wiekach chrześcijaństwa wyznawcy Chrystusa nie mogli zmienić prawa,
bo nie mieli głosu. Ale przez swój sposób życia wpłynęli stopniowo na zmianę prawa państwowego. A dzisiaj zachowujemy się odwrotnie: próbujemy zmienić obyczaje przez zmianę prawa państwowego”


Barbarzyńska decyzja Trybunału Konstytucyjnego zacznie obowiązywać w najbliższych dniach.

Przemysław Kowalewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here