Wyprowadzą nas z UE

0
276

Sikorski w Szczecinie: Oni wyprowadzą nas z Unii Europejskiej.

Radosław Sikorski, były minister spraw zagranicznych, obecnie europoseł, przyjechał na Pomorze Zachodnie na cykl spotkań, podczas których promował swoją książkę „Polska. Stan państwa”. W Szczecinie Sikorski spotkał się z mieszkańcami w Książnicy Pomorskiej. Choć spotkanie prowadził Arkadiusz Marchewka, poseł Platformy Obywatelskiej, to warto zauważyć, że w spotkaniu nie uczestniczyli tylko  członkowie tej partii. Zainteresowanie było tak duże,  że trzeba było dostawić krzesełek.

Sikorski we wprowadzeniu do swojej książki napisał „W jakim stanie jest dziś Polska? Przedzawałowym. A co powinien zrobić człowiek w takiej kondycji? Zmienić styl życia. Państwo z kolei może zmienić władzę i wrócić na ścieżkę rozwoju”. Wokół tej tezy toczyła się dyskusja w Książnicy.

Sądownictwo

Sikorski zwrócił uwagę na fakt, że polityka obecnego rządu doprowadziła do zachwiania pozycji Polski w Unii Europejskiej. „Rozbicie porządku stanowienia prawa w Polsce” doprowadziło do sytuacji, w której sądy innych krajów podważają wyroki wydawane przez polskich pseudosędziów. „Sądy w krajach członkowskich nie są obojętne dla innych krajów członkowskich (…) Gdy jest konflikt między prawem europejskim a narodowym, pierwszeństwo ma prawo europejskie. Musi mieć.”

Umowy międzynarodowe

Sikorski podkreślał jak ważne jest przestrzeganie umów międzynarodowych. „Polska w traktatach zgodziła się na system oceny naszej legislacji przez Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jak się już zawrze traktaty to trzeba je przestrzegać. A tu przychodzi Ziobro i mów nie.”  

Suwerenność

Były minister spraw zagranicznych odniósł się również do pytania zadanego przez posła Marchewkę a dotyczące skutków przewidywanej powyborczej współpracy Konfederacji z PiS. Sikorski zwrócił uwagę , na ryzyko wyprowadzenia Polski z Unii Europejskiej. „Jeżeli zdefiniuje się suwerenności jako autarkię jako samowystarczalność to Unia Europejska jest niemożliwa.(…) Przy ich definicji suwerenności oni muszą nas z Unii wyprowadzić”

Jarosław Kaczyński

Jednym z najważniejszym czynników, który doprowadził do korozji systemu politycznego w Polsce jest czynnik ludzki a mianowicie sam Jarosław Kaczyński. „Kaczyński jest wirtuozem grania na złych emocjach. – twierdzi Sikorski. –  „Przekonał część Polaków, że zagrożona jest nasza tożsamość a jak się ludzi przekona do wielkiego kłamstwa takiego jak kłamstwo smoleńskie to potem już przełkną wszystko.”

Efekt zatopionych koszul

Sikorski wspomniał o sprawie, którą wytoczył mu Jarosław Kaczyński. Europoseł na twitterze stwierdził, że winnym katastrofy smoleńskiej jest sam Kaczyński. Prezes PiS w sądzie jako jedyny dowód w sprawie przedstawił Raport Millera. Ten sam, który w bieżącej polityce przez niego oraz jego zwolenników jest odrzucany. „Jak jest potrzebne odszkodowanie albo obrona reputacji jego brata raport jest w porządku. Czyli całe to gadanie o zamachu jest konfabulacją. Jak to przyjmuje elektorat Kaczyńskiego? To jest efekt zatopionych koszul. Oni już tyle zainwestowali w wiarę w Kaczyńskiego, że nie mogą się już z tego wycofać.”

Przemysław Kowalewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here