Wnioski i pytanie o tożsamość

1
891

Trzeba wyciągnąć wnioski i odpowiedzieć na pytanie, czym ma być Platforma Obywatelska? Wybory opozycja przegrała, można przywoływać dane, że na opozycję zagłosowało więcej, że tu, czy tam wygraliśmy, ale fakty są oczywiste – Koalicja Obywatelska wybory przegrała. Taka konkluzja płynie z wypowiedzi Gości Klubu Obywatelskiego w Szczecinie. 

Arkadiusz Marchewka i Jarosław Makowski spotkali się w sali Centrum Dialogu Przełomy z grupą ok. 50 osób, nie tylko sympatyków PO. Spotkanie rozpoczęło się nawiązaniem do 6 rocznicy śmierci Tadeusza Mazowieckiego, gdyż przy CDP jest ulica Mazowieckiego o której powstanie zabiegał, wówczas radny Miasta Arkadiusz Marchewka, a w spotkaniu uczestniczył minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego – Ewaryst Waligórski. Jarosław Makowski stwierdził, że brakowało w polskiej polityce ludzi tak ideowych jak Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Geremek czy Jacek Kuroń, ale teraz widać pewne odrodzenie w tym zakresie. Do polityki idą osoby, które wyrastają z ruchów miejskich i stowarzyszeń, ze środowisk lokalnych którzy nauczeni są dbałości o dobro wspólne. Zdaniem Makowskiego, nauczeni są także partycypacji i dialogu. To zdaniem Makowskiego może być również receptą na kryzys przywództwa. 

W dyskusji pojawiały się głosy, że w obecnych partiach nie ma i nie powinno być demokracji!? Jeden wódz, jeden prezes… Inne zdanie miał Makowski i Marchewka oraz niektórzy dyskutanci. Ich zdaniem „wodzostwo” ogranicza społeczne zaangażowanie. Arkadiusz Marchewka zapytany o wybory w Platformie Obywatelskiej odpowiedział, że są konkretne terminy i procedury na dokonywanie takich zmian. Jego zdaniem należy pamiętać, że Grzegorz Schetyna kierował Platformą w czasach bardzo niskiego poparcia społecznego, PO przegrywała wówczas w sondażach z Nowoczesną. Dzisiaj sytuacja jest inna. Na wynik wyborczy można patrzeć wielowymiarowo ale dyskusja i decyzje o zmianie przywództwa się toczą i będą realizowane. Według Marchewki decyzje należy podejmować raczej szybko, bez zbędnej zwłoki. 

Zdaniem Jarosława Makowskiego nie należy obawiać się wewnętrznych zmian. Powinny one odbywać się w trakcie otwartych, partyjnych debat, dyskusji, prezentacji kandydatów. Jego zdaniem – wielość kandydatów na szefa PO może być bardziej szansą niż zagrożeniem. W czasie dyskusji Arkadiusz Marchewka i Jarosław Makowski zgodzili się, że jednym z kluczowych problemów, poza wymienianiem nazwisk potencjalnych pretendentów, jest odpowiedź na pytanie o tożsamość Platformy Obywatelskiej. Jaką ma być partią, dla kogo? Z jakim programem i misją? 

wit

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here