Wiosna – spotkajmy się na świeżym powietrzu

0
745

Siłownie pod chmurką stały się stałym i znanym nam elementem naszego otoczenia. Na Prawobrzeżu jest ich coraz więcej, jedna z ostatnich powstała w Parku Majowe. Choć stworzono je z myślą
o seniorach korzysta z nich praktycznie każdy, kto ma na to ochotę
Wiosna oficjalnie rozpoczęta, czekamy jeszcze na cieplejsze dni, ale zbliżają się one wielkimi krokami. Wystarczy więc odrobina chęci i trochę wolnego czasu, aby zrobić coś dla siebie. Ćwiczenia na siłowniach pod gołym niebem nic nie kosztują, a co najważniejsze znajdują się często tuż przed naszym oknem. Nic dziwnego, że nasi wielu z nas i naszych sąsiadów coraz częściej decydują sie na taką właśnie formę ruchu.
Do wyboru są orbitreki, prostowniki do pleców, a nawet drążki do podciągania. Każdy wybierze coś dla siebie i co najważniejsze: tutaj nie ma ograniczeń wiekowych!
Jakie są zalety aktywności na świeżym powietrzu? Ćwicząc na dworze dotleniamy organizm zapewniając wszystkim narządom odpowiedniej porcji tlenu i uzupełniamy poziom witaminy D, która odpowiada m.in. za nasze dobre samopoczucie i odporność na choroby wirusowe, dzięki czemu nie będzie nas dopadać przeziębienie podczas zimy.
Ćwiczenia doskonale wpływają też na poprawę krążenia krwi, koordynacji ruchowej oraz ogolnej kondycji fizycznej. Wykonując ćwiczenia zgodnie z instrukcją poszczególnych maszyn wzmacniamy swoje mięśnie.
Szczecin jest miastem, w którym jest najwięcej w Polsce miejsc do ćwiczeń na świeżym powietrzu.
Można ćwiczyć samemu lub w grupie. Najważniejsze jest jednak to, aby zacząć!. I nie trzeba mieć do tego ani specjalnego stroju, ani profesjonalnego obuwia. Nie potrzebny jest nawet karnet. Wystarczy odrobina samozaparcia i czas.

Sprzęty, które wchodzą najczęściej w skład siłowni plenerowych na Prawobrzeżu, przeznaczone są dla dzieci, dorosłych i seniorów, osób początkujących i zaawansowanych sportowców. Ułatwieniem dla początkujących są instrukcje opisujące prawidłowy sposób korzystania ze sprzętu (powinny znajdować się na każdej maszynie).

Orbitrek – aktywuje ruch bioder, barków, ramion oraz nóg.
Biegacz – wzmacnia mięśnie i stawy nóg, aktywuje ruch bioder, zwiększa ruchomość stawów kolanowych i biodrowych oraz poprawia zmysł równowagi ciała. Biegacz redukuje tkankę tłuszczową.
Wahadło – buduje mięśnie i wzmacnia koordynację ruchową. Aktywuje mięśnie bioder oraz stawów biodrowych, wzmacnia mięśnie brzucha i pleców.
Twister – poprawia koordynację ruchową. Aktywuje stawy biodrowe, wzmacnia mięśnie brzucha oraz wzmacnia lędźwiową część kręgosłupa.
Wyciąg górny – buduje i wzmacnia mięśnie barków, ramion i górnych partii pleców. Szczególnie polecany dla osób z bólami pleców.
Wioślarz – wzmacnia mięśnie nóg, ramion i górnej partii pleców.
Prostownik grzbietu – wzmacnia mięśnie grzbietu boczne i przyśrodkowe, mięśnie dwugłowe ud i pośladków.
Drabinka – wzmacnia mięśnie grzbietu, ramion oraz biceps.
Motylek – wzmacnia mięśnie ramion, pleców, grzbietu. Pomaga w utrzymaniu poprawnej postawy ciała.
Rowerek – wzmacnia mięśnie nóg i dolne partie ciała, poprawia ruchomość stawów kończyn dolnych, koordynację ruchową i ogólną kondycję. Jest szczególnie polecany dla osób starszych, które nie mogą czynnie uprawiać jazdy na rowerze.
Poręcze – wzmacniają mięśnie ramion i brzucha, poprawiają kondycję mięśniową pleców, aktywizują wszystkie partie mięśniowe w zależności od rodzaju wykonywanych ćwiczeń.
Koła Tai-chi – wzmacniają mięśnie nóg i dolne partie ciała, poprawiają ruchomość stawów kończyn dolnych, koordynację ruchową i ogólną kondycję. Koła są szczególnie polecane dla osób starszych, które nie mogą czynnie uprawiać jazdy na rowerze.
Walec – rozwija koordynację ruchową, szczególnie zmysł równowagi.
Stepper – wzmacnia mięśnie nóg i pośladków oraz poprawia wydolność organizmu.

Foto Marcin Biskupski

Nie od dziś wiadomo, że rola aktywności fizycznej w prewencji chorób cywilizacyjnych, do których zaliczamy między innymi otyłość, cukrzycę typu 2 czy choroby układu krążenia, jest ogromna. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia powinniśmy poświęcać na aktywność fizyczną przynajmniej 150 minut tygodniowo w przypadku, kiedy intensywność ćwiczeń jest umiarkowana, lub 75 minut, gdy wysiłek fizyczny jest intensywny.

To co? Spotkajmy się na świeżym powietrzu!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here