Wiemy jak będzie wyglądała wystawa w Morskim Centrum Nauki

0
786

W obecności Marszałka Olgierda Geblewicza podpisana została umowa Morskiego Centrum Nauki im. prof. Jerzego Stelmacha z firma Trias AVI na produkcję i montaż Wystawy Stałej. To efekt wieloletnich prac koncepcyjnych. Nad wystawą pracowali Piotr Kossobudzki i Karolina Perrin. Dzięki szerokim konsultacjom z różnymi środowiskami (żeglarze, dziennikarze, pracownicy naukowi, stoczniowcy) powstała koncepcja 213 eksponatów. Przetarg na wykonanie wystawy wygrała firma Trias AVI. Wartość kontraktu to prawie 28 mln złotych. Obecnie Trias AVI ma 21 miesięcy na wywiązanie się z zadania.

dyrektor MCN Witold Jabłoński, Marszałek Olgierd Geblewicz i wiceprezes Trias AVI Marcin Wojczyński

Poniżej prezentujemy wizualizację przedstawiające widoki ogólne na fragment parteru i kilka szczegółowych eksponatów.

Wystawa Stała składająca się w przeważającej większości z interaktywnych, samoobsługowych eksponatów umożliwiających samodzielne przeprowadzanie doświadczeń będzie sercem Morskiego Centrum Nauki. Elementami wspomagającymi przekaz i zwiększającymi atrakcyjność i różnorodność wystawy będą obiekty oryginalne – części jednostek pływających i ich wyposażenie, narzędzia i przyrządy związane z żeglugą i różnymi pracami na morzu, modele i makiety oraz pamiątki marynistyczne.

Wystawa ma charakter edukacyjny i popularnonaukowy. Adresowana do zwiedzających począwszy od szóstego roku życia. Wszystkie stanowiska wystawy mają mieć charakter samoobsługowy, to jest pozwalać zwiedzającym na zapoznanie się z prezentowanym zjawiskiem i przeprowadzenie zaplanowanych doświadczeń bez udziału przewodnika lub animatora (jedynie w przypadku kilku eksponatów jest ona niezbędna, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo zwiedzających).

Z przyjemnością pokazujemy Państwu 3 wybrane eksponaty:  

Eksponat 1.7.9. W warsztacie szkutnika

Eksponat prezentuje rzemiosło szkutnika i technologię budowy małych jednostek pływających z drewna. Stanowisko składa się z aranżacji pokazującej wnętrze warsztatu szkutniczego i stanowiska doświadczalnego. W warsztacie znajdują się drewniane łodzie na różnym etapie produkcji, różne narzędzia i materiały. Można tu zrozumieć jak formuje się elementy z drewna, jaka jest różnica między typami poszycia (diagonalnym, stykowym, zakładkowym); zobaczyć elementy konstrukcji (wręgi, stępka, denniki), porównać fakturę i ciężar gatunków drewna (np. dąb, sosna, mahoń, tek, balsa) i zobaczyć, dlaczego część materiału zostaje odrzucona (np. ze względu na sęki, pęknięcia, twardzicę). Każdy element w warsztacie ma opis prezentujący narzędzie, element, materiał i/lub materiału lub technologii. Zwiedzający ogląda replikę warsztatu, może dotykać i podnosić próbki drewna. W stanowisku doświadczalnym zwiedzający składa fragment konstrukcji łódki z odpowiednio przyciętych elementów drewnianych (np. desek i wręg z zaciosami ). Zwiedzający ma do dyspozycji kilka-kilkanaście elementów pozwalających na złożenie jednej konstrukcji bez użycia gwoździ lub kleju. Do dyspozycji zwiedzającego są dwa komplety elementów umożliwiających złożenie oraz rozłożenie dwóch różnych konstrukcji.

Eksponat 1.7.11. Chrzest statku

Stanowisko prezentuje jedną z ważniejszych tradycji morskich: ceremonię nadania statkowi nazwy. Jest to równocześnie efektowne miejsce do wykonywania zdjęć przez zwiedzających. Stanowisko składa się z dużego elementu scenograficznego prezentującego fragment burty i dziób statku, litery w pojemniku i podwieszony na lince elastyczny model butelki szampana. Zwiedzający może wybrać z pojemnika litery i zawiesić je na burcie statku tak, by ułożyły się w nową nazwę statku. Następnie uderza modelem butelki o burtę, co uruchamia aplikację odtwarzająca dźwięki: rozbijanego szkła, brawa i galową muzykę. W scenografii stanowiska (i na sylwetce statku) elementy towarzyszące uroczystości chrztu: elegancko ubrani ludzie, flagi, girlandy kwiatów itp. Dopuszcza się różne metody czasowego mocowania liter na burcie statku: na zawiesiach, magnetycznie itd.

Eksponat 1.8.7. Maszt

Model dużego masztu (sięgającego od posadzki parteru do sklepienia drugiego piętra) na którym zainstalowane jest ożaglowanie rejowe (dwie reje). Na maszcie zmocowane są dwa stanowiska interaktywne dostępne z poziomu drugiego piętra. Na poziomie parteru i pierwszego piętra maszt pełni funkcje scenograficzne: na parterze są na nim zaknagowane lub obłożone różnej grubości i różnego koloru liny, a na większej wysokości żagle: na jednej rei żagiel jest rozwinięty, a na drugiej zwinięty.

Zdaniem Marcina Wojczyńskiego, wiceprezesa Trias AVI – „To centrum nauki będzie kompletnie unikalne. Nie ma takiego drugiego miejsca w Europie, które tak dobrze pokazałoby morskie opowieści. Postaramy się pokazać klimat morza, życia na morzu, trochę historii, coś o szkutnictwie. Będzie to miejsce nie tylko dla dorosłych, ale i dla dzieci. Strefa zabaw w przystępny sposób dla tych najmłodszych odwiedzających pokaże zagadnienia z zakresu nauki. Jednym z ciekawszych elementów w centrum będzie potężny maszt, który zajmie trzy kondygnacje budynku. Na samej jego górze umieszczone zostanie bocianie gniazdo, na które będzie można wejść „.

Zwycięzca przetargu odpowiada również za przygotowanie całościowej scenografii. Oryginalne, autentyczne i stylizowane elementy wyposażenia statków, narzędzia i przyrządy związane z żeglugą i różnymi pracami na morzu, wydruki na tkaninach, zdjęcia i grafiki, wydruki wielkoformatowe, nadruki i naklejki na podłodze i ścianach. W jego zakresie jest też przygotowanie oświetlenia scenograficznego i poszczególnych stanowisk, nagłośnienie ekspozycyjne, komunikaty w języku polskim i angielskim oraz system informacji wizualnej.

red. (mat. prasowe)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here