Wielkanoc 2022

0
638

Czy zmartwychwstał? Dla jednych tak, dla innych nie.

Tradycja naszej cywilizacji wywodzącej się ze starożytnej Grecji, Rzymu, kultury judaistycznej i chrześcijaństwa daje nam wolność. Wolność wyboru, ale także poszanowania innych poglądów.

Wielkanoc i zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa odcisnęły swoje piętno w kulturze europejskiej. Oczywiście w przekazach religijnych, filozofii, muzyce czy malarstwie. W tym ostatnim szczególnie.

Dzisiaj każdy na swój sposób obchodzi święta wielkanocne. Dla wielu to przeżywanie Triduum Paschalnego, dla innych święcenie pokarmów, odwiedzanie grobów Chrystusa w kościoła, rezurekcja ale także spotkanie rodzinne, uroczyste śniadanie i zajączek. Dla innych trochę dłuższy weekend.

Przeżywajmy święta wielkanocne po swojemu.

Zastanawialiśmy się nad tytułem, który pierwotnie miał brzmieć – Wesołych Świąt. To zbyt banalne, przede wszystkim w obliczu tragedii w Ukrainie. W obliczu agresji Putina i Rosji i „uników” papieża Franciszka. „Wesołych Świąt” zupełnie nie pasuje.

Życzymy Państwu, naszym Czytelnikom zdrowia. Życzymy czasu na spotkanie z Przyjaciółmi, czasu na lekturę, po prostu dobrego czasu wolnego. Na chwilę zapomnijmy o inflacji, zapomnijmy o kłamstwach pana Pinokia, zapomnijmy o marzeniu władcy Polski, który Tuska chce wsadzić do więzienia, zapomnijmy o biskupie Jędraszewskim który stygmatyzuje osoby LGBT. Poczytajmy dobrą książkę, obejrzyjmy wspólnie film i pójdźmy na spacer.

Chrystus może i zmartwychwstał, ale czy człowiek się zmienił? Czy jest lepszy, dobry, tolerancyjny, miłujący innych?

Życzliwości i uśmiechu.

Redakcja

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here