Wiecha na Teatrze Polskim

0
524

Nowa część kompleksu teatralnego, który będzie siedzibą Teatru Polskiego w Szczecinie, osiągnęła już założoną w projekcie wysokość. Zgodnie z tradycją ten etap budowy zakończyła uroczystość zawieszenia wiechy na budynku. Zawisła ona 8 grudnia br. na kominie scenicznym – najwyższym architektonicznie elemencie gmachu.

– To dla mnie niezwykły zaszczyt i duma, że będzie nam dane zawiesić wiechę na tej unikalnej inwestycji. Jestem pod ogromnym wrażeniem wizji artystycznej architektów, jakości wykonania jak również pomysłu na ten nowy Teatr Polski. To będzie jedna z ikon naszego miasta i wypełniona wizjami artystycznymi oaza najwyższej sztuki. Cieszę się, że dobiega ona do szczęśliwego finału. Szczecin i Pomorze Zachodnie uwielbia teatr, mieszkańcy łakną sztuki, więc jestem pewny, że życie do tych wspaniałych obiektów wejdzie szybko i na najwyższym, artystycznym poziomie – mówił Marszałek Senatu RP Tomasz Grodzki

– Szczecinianie od dziesięcioleci marzyli o tym, aby w naszym mieście powstała profesjonalna scena dramatyczna i udało się te marzenia wcielić w życie. Pomimo różnych problemów, z którymi zmagamy się na co dzień, między innymi związanych z pandemią, prace postępują zgodnie z harmonogramem. Już niebawem Teatr Polski zagości w swojej nowej siedzibie i ugości w niej wszystkich mieszkańców Pomorza Zachodniego. „Teatr nasz widzę ogromny” tak powiedział kiedyś dyrektor Adam Opatowicz. Ta wizja właśnie się spełnia o czym świadczy dzisiejsze zawieszenie wiechy – zakończenie kolejnego, ważnego etapu budowy  – mówił Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.


W zabytkowym budynku w ostatnim czasie wykonano otwór na windę okrągłą. Postawiono ścianki działowe na wszystkich poziomach. Zrobione zostały także okładziny posadzkowe w pomieszczeniach technicznych. W nowym budynku kontynuowane są roboty żelbetowe m.in. wykonano ściany wejścia głównego od ulicy Jana z Kolna, ściany i schody budynku technicznego, ściany i słupy oraz belki w sali głównej teatru, a także attykę stropodachu. Rozpoczęto montaż kopuły stalowej nad teatrem Szekspirowskim. W obu budynkach aktualnie montowane są również instalacje wewnętrzne sanitarne i elektryczne.

Przebudowa obejmie przywrócenie pierwotnego wyglądu teatru, wybudowanego w latach 1928-1929 według projektu architekta Adolfa Tesmachera. Metamorfozę przejdzie główny trzon budynku, a istniejąca Duża Scena zostanie w całości wyremontowana, zmianie ulegnie obecny układ widowni, zachowane zostaną jednak elementy historyczne sceny m.in. sznurownia czy ręczna kurtyna. Na parterze budynku utrzymana zostanie funkcja teatru – Kabaretu Czarnego Kota Rudego. W ramach rozbudowy powstanie zupełnie nowa część kompleksu teatralnego. Będzie to konstrukcja żelbetonowa, a w strukturze obiektu szeroko wykorzystane zostanie szkło (szklane ściany osłonowe, świetliki i drzwi wejściowe). Także zewnętrzny tambur sali teatru szekspirowskiego we foyer przewidziany jest do wykonania z przeszklonych modułów. Projekt zakłada maksymalne wpisanie nowego budynku w rzeźbę terenu.

W przebudowanym obiekcie znajdzie się scena główna na 569 miejsc, scena teatru szekspirowskiego na 549 miejsc, scena teatru zabytkowego – 236 miejsc, sala kabaretowa na 80 miejsc, wielofunkcyjna sala prób, scena eksperymentalna ze zmienną liczbą miejsc siedzących, garderoby, magazyny na teatralne rekwizyty, pomieszczenia służbowe. Zostanie także zagospodarowany teren wokół Teatru Polskiego. Rozbudowa obiektu planowo zakończy się pod koniec 2022 r. Pierwsze spektakle w nowym teatrze planowane są na 2023 r.

Całkowity koszt przebudowy Teatru Polskiego wynosi ok. 210 mln zł. Z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego przeznaczono na ten cel ok. 128 mln zł, a z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020 ok. 82 mln zł.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here