Wakacyjny festiwal Pyromagic 2019

0
744

Zapierające dech w piersiach pokazy sztucznych ogni, setki tysięcy turystów, godziny pracy i kilkadziesiąt dni przygotowań, to nic innego jak XII już edycja Międzynarodowego Festiwalu Ogni Sztucznych Pyromagic, która odbędzie się w dniach 9-10 sierpnia.

W tym roku nie mogło być inaczej. Przygotowania tegorocznego Pyromagic przechodzą w decydującą fazę. Do Szczecina zjeżdżają się organizatorzy i uczestnicy jednego z największych pokazów fajerwerków, a to oznaczać może tylko jedno. Czas odliczać dni do XII edycji Pyromagic. Ten festiwal stał się już letnią wizytówką naszego miasta. Nie bójmy się powiedzieć, że to jeden z największych festiwali fajerwerków w Europie, który co roku przyciąga coraz więcej odwiedzających, jak i budzi uznanie wśród firm pirotechnicznych. W tym roku będziemy mieli okazję zobaczyć pokazy w wykonaniu uznanych firm, które organizują pokazy sztucznych ogni na całym świecie m.in. podczas festiwalu w Cannes, otwarcia olimpiad czy innych wydarzeń sportowych – mówił podczas konferencji prasowej Leopold Korytkowski, zastępca dyrektora ds. organizacji imprez z Żeglugi Szczecińskiej.

Tegoroczne pokazy zostaną zaprezentowane przez ekipy z Czech, Francji i Malezji. Każda z firm będzie musiała przygotować 15-minutowe pokazy, w tym jeden do obowiązkowej muzyki – Jeziora Łabędziego Piotra Czajkowskiego. Efekty pokazów oceniać będzie światowe jury, w którym zasiądzie m.in. Bruno Gergini, organizator jednego z największych festiwali pirotechnicznych w Europie, a mianowicie w Cannes we Francji.

Festiwal Pyromagic ma już swoją renomę i cieszy się ogromną popularnością nie tylko wśród zespołów, ale także wśród widzów. Każdego roku na ten czas do Szczecina zjeżdżają tysiące turystów z różnych regionów Polski, którzy chętnie zwiedzają nasze miasto, ale także korzystają z pozostałych atrakcji jakie dla nich przygotowują organizatorzy w tym czasie. A tych atrakcji jest całkiem sporo. Oczywiście gwoździem programu są wieczorne pokazy sztucznych ogni, ale w ciągu dnia też jest w czym wybierać.

Jesteśmy przyzwyczajeni, że Pyromagic to pokazy fajerwerków, ale w ciągu dnia program jest bardzo bogaty. Cieszę się, że w tym roku powrócą skoki do wody z Trasy Zamkowej w ramach Water Show Szczecin. W nieco zmienionej i mniejszej formie będziemy mieć zawody strażackie dla dzieci, to zawsze cieszy się dużą popularnością wśród rodzin z dziećmi. Dodatkowo na Łasztowni będziemy mieć Splash of colors, czyli kolorowe święto Holi. Pyromagic w zeszłym roku przyciągnęło ponad 400 tysięcy odwiedzających, to oznacza, że impreza się rozrasta, a co za tym idzie przyciąga nie tylko widzów, ale także nowych partnerów. Jednym z nich jest Pepsi, która zgłosiła się do nas i zaproponowała organizację Zlotu Food Trucków oraz Strefy Wyzwań Pepsi, gdzie będzie można gotować ze znanymi influencerami m.in. Larą Gessler. Z dodatkowych atrakcji przygotujemy także Strefę zawodów, gdzie będzie odbywał się Gryf Basket Cup, czyli zawody w koszykówce oraz strefa ćwiczeń aerobowych – wyliczał Leopold Korytkowski.

Tradycyjnie już pokazom fajerwerków towarzyszy festiwal muzyczny Szczecin Music Live. Tegoroczna, 10-ta już edycja festiwalu „Szczecin Music Live” to kontynuacja przyjętego bardzo dobrze przez szczecińską publiczność kierunku muzycznego będącego mieszanką folku, world music, muzyki tanecznej wzbogaconego o brzmienia muzyki elektronicznej. Podczas dwóch dni festiwalu usłyszymy i zobaczymy wybitnych przedstawicieli tych gatunków z Polski i zagranicy.

Ten festiwal wpisał się już bardzo dobrze w całą narrację i cieszy się powodzeniem. Przez dwa dni będziemy mogli usłyszeć cztery koncerty, podczas których wystąpią grupy szczecińskie, ekipy z Zakopanego, Łodzi i gwiazda z Holandii – mówił Robert Grabowski ze Szczecińskiej Agencji Artystycznej.

Gwiazdami piątkowego wieczoru będą: Elvis PressPlay oraz Megitza. Drugi dzień „Szczecin Music Live 2019”, to również ciekawe klimaty muzyczne, reggae, dubu, dancehallu. Gwiazdą wieczoru będzie Bazzookas.

Weźcie ze sobą buty do tańczenia, będzie kawał dobrej muzyki! – zachęcał Grabowski.

Jednym z ciekawszych, i równie widowiskowych, co same fajerwerki, punktem programu jest Water Show Szczecin. Te efektowne wodne zawody przyciągają na szczecińskie bulwary nie tylko najlepszych zawodników z całego świata, ale przede wszystkich tłumy publiczności, która z zapartym tchem ogląda wodne show. W tym roku uczestnicy ponownie zaprezentują się podczas skoków z wysokości 27-metrów.

High Diving i skoki do wody z Trasy Zamkowej to nie jedyna atrakcja jeśli chodzi o skoki. Co roku staramy się wprowadzać nowe dyscypliny wodne, aby urozmaicić to show. W tym roku będziemy mieć mocną grupę Death Diving. Będą to goście z Norwegii, którzy skaczą z 10 lub 12 metrów, a atrakcyjnością ich skoków jest to, że te ewolucje, a później lądowanie musi boleć. W ramach Water Show w Szczecinie będzie podjęta próba bicia Rekordu Guinessa w liczbie salt w tył w czasie 1 minuty (backflip). Dotychczasowy rekord to 29 obrotów – mówił Krzysztof Mastylak, organizator Water Show Szczecin.

Imprezie będą towarzyszyć także jarmark, wesołe miasteczko, strefy gastronomiczne itd. Wydarzenie zostanie rozłożone po dwóch brzegach Odry, a to oznacza, że mieszkańcy muszą przygotować się na zmiany w organizacji ruchu. Czasowa organizacja ruchu będzie obowiązywać od 8 do 12 sierpnia. Przywrócenie stałej organizacji ruchu nastąpi najpóźniej 12 sierpnia (poniedziałek) o godz. 5.00 z możliwością wcześniejszego usunięcia zapór drogowych.

Pierwszy etap zmian zostanie wprowadzony już w czwartek, 8 sierpnia o godz. 12.00 i będzie to całkowite zamknięcie ulic Jana z Kolna od wysokości Trasy Zamkowej do ulicy Kapitańskiej, rejon zmian będzie obowiązywał także ulice w kwartale ulic Jana z Kolna, Admiralska, Komandorska, Wawelska, kawałek ulicy Szczerbcowej i Zygmunta Starego. Drugi etap rozpocznie się w piątek, 9 sierpnia o godz. 17.00 i będzie charakteryzował się zamknięciem ulic po drugiej stronie Odry tj. ulic Władysława IV oraz Wendy – mówił Marcin Charęza, kierownik referatu ds. organizacji ruchu Urzędu Miasta. – W miarę możliwości będziemy rozładowywać korki na trasach, stale będą czuwały tu patrole policji i straży miejskiej, a dodatkowo w piątek w godz. 6.00-9.00 będzie umożliwiony zjazd z Trasy Zamkowej.

Mieszkańcy oraz pracownicy firm z terenów objętych czasową organizacją ruchu będą mogli dojeżdżać do swoich domów lub firm samochodami za okazaniem przepustek. Te będzie można odebrać w biurze przepustek, które zostanie utworzone w dawnej siedzibie Żeglugi Szczecińskiej, przy ul. Jana z Kolna. Biuro będzie czynne w piątek i sobotę tydzień przed wydarzeniem oraz w dniach poprzedzających festiwal w godz. 10.00-18.00.

Zmiany czekają także na pasażerów komunikacji miejskiej. Na czas Pyromagic pojawi się tymczasowy rozkład jazdy z dodatkowymi kursami tramwajów, autobusów oraz z wydłużonymi trasami. Wszystko po to, aby mieszkańcy z każdego regionu miasta mogli bezpiecznie dojechać na pokazy i spokojnie wrócić z nich do swoich domów.

Jak zawsze apelujemy o pozostawienie samochodów w domach lub na parkingach Park & Ride i przyjechanie na imprezę komunikacją miejską – mówi Hanna Pieczyńska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego. – 8 sierpnia zawiesimy linię tramwajową nr 6, w miejsce której pojawi się linia nr 16. Podczas samego wydarzenia uruchomionych zostanie dodatkowo 18 linii autobusowych, które będą kursować bezpośrednio po zakończeniu wydarzenia oraz 6 linii tramwajowych, które będą jeździły do godziny 1 w nocy. Na terenie miasta będzie funkcjonowało 6 punktów informacyjno-kontrolnych, dzięki czemu będziemy mogli zapytać o wszystkie zmiany. Pojawi się także 6 kas biletowych. Jak co roku w ramach współpracy z koleją regionalną na terenie Gminy Miasta Szczecin będzie można poruszać się pociągami na podstawie naszych biletów okresowych. Oprócz tego pojawią się także dodatkowe kursy powrotne dla naszych gości m.in. z Goleniowa czy Stargardu. Szczegółowy rozkład znajdziemy na stronie Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Więcej o programie i wydarzeniach towarzyszących na www.fajerwerki.szczecin.eu

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here