W Szczecinie będziemy dofinansowywać in vitro!
Przeznaczymy każdego roku nie mniej niż 300 tys. złotych na dofinansowanie z budżetu Szczecina zabiegów in vitro dla par, które bezskutecznie starają się o dziecko. Problem niepłodności dotyka co szóstej pary w Szczecinie. Każdy zasługuje na pomoc. W Szczecinie musi istnieć program pełnej pomocy diagnostycznej i medycznej z procedurą in vitro włącznie. Kiedy inne metody leczenia są nieskuteczne, zapłodnienie pozaustrojowe, czyli in vitro jest dla rodziców jedyną szansą na urodzenie własnego dziecka. To kosztowne procedury i bez wsparcia, wiele par nigdy z tego nie skorzysta. Wielu szczecinian nigdy się nie urodzi. Tworzenie programów zdrowotnych przez gminy jest ważnym zadaniem lokalnych samorządów bardzo często stosowanym przez świadomych włodarzy miast.
Dlaczego w Szczecinie nie ma dofinansowania in vitro?
Już w roku 2013, z mojej inicjatywy Rada Miasta uchwaliła Gminny Program Leczenia Niepłodności Metodą Zapłodnienia Pozaustrojowego. Byliśmy drugim miastem w Polsce, które to zrobiło! Program zakładał wsparcie w wysokości 2 tys. złotych do każdej procedury in vitro dla mieszkańców Szczecina. Zgodnie z prawem uchwałę musi wykonać w imieniu miasta Prezydent. Piotr Krzystek jej nigdy nie wykonał. Z powodów ideologicznych jest przeciwny procedurze in vitro. Moim zdaniem Prezydent miasta nie może odbierać prawa do stosowania in vitro innym i musi wykonywać uchwały Rady Miasta. Warto zauważyć, że Prezydent Krzystek wspiera środkami budżetu miasta rząd PiS współfinansując rządowy program tzw. naprotechnologii kwotą 150 tysięcy złotych rocznie.
W innych miastach już dawno finansują in vitro.
Rząd PIS w roku 2016 zlikwidował rządowy program wsparcia in vitro całkowicie pozbawiając szczecinian możliwości wsparcia. Przykłady innych polskich miast świadczą o tym, że warto wspierać in vitro. W Gdańsku tylko w drugiej połowie 2017 r. ponad 100 zabiegów in vitro zostało wspartych z budżetu miasta, a 60 par już spodziewa się dziecka. W Warszawie program ruszył w czerwcu ubiegłego roku i objął już 224 pary. Łódź ogłosiła już drugą edycję miejskiego programu (efektem pierwszej edycji było 100 ciąż). Częstochowa, która jako pierwsza w Polsce dofinansowała in vitro, zdecydowała o kontynuacji programu do 2020 r. Gdyby nie wstrzymano szczecińskiego programu in vitro do dzisiaj urodziłoby się w Szczecinie co najmniej 500 dzieci więcej.
Nawet w Zachodniopomorskiem są szybsi niż Szczecin
W Zachodniopomorskiem liderem jest Szczecinek, który właśnie rozpoczął realizację programu. Pierwsze szczecineckie pary już dostały miejskie wsparcie. W Szczecinku jest in vitro, czy Szczecin jest gorszy? W maju 2018 roku na wniosek Marszałka Olgierda Geblewicza Sejmik Województwa Zachodniopomorskiego uchwalił program dla gmin, które zdecydują się wspierać swoje rodziny w walce z bezpłodnością. Szczecinek, Koszalin i Kołobrzeg już zapowiedziały stworzenie swoich programów, aby skorzystać z dofinansowania Marszałka. Mieszkańcy tych miast mogą mieć całą procedurę za darmo. W ich przypadku 50% zapłaci miasto, a 50% Marszałek Województwa. Bezzwłocznie zrealizujemy program dofinansowania do procedur in vitro dla mieszkańców Szczecina.
Sławomir Nitras