W Muzeum Narodowym uruchomiono serwis z przedwojennymi fotografiami miasta

0
978

Szczecin na dawnej fotografii” to wirtualna wersja dwóch wydawnictw: „Szczecin z daleka i bliska” oraz „Szczecin w dawnej fotografii”. Zdjęcia pochodzą z archiwum Muzeum Narodowego w Szczecinie.

W muzeum zachowało się około 15 tys. fotografii z terenu Pomorza. Ponad 800 szklanych negatywów i przeźroczy oraz około tysiąc zdjęć przedstawia widoki dawnego Szczecina. Teraz dzięki nowoczesnej technologii każdy mieszkaniec miasta może podróżować w przeszłość. Fotografie zostały podzielone na 11 kategorii: Szczecin z lotu ptaka i widoki ogólne, bulwary nadodrzańskie, Stare Miasto, Zamek Książąt Pomorskich, wyspa Łasztownia, pomniki, parki i cmentarze, ulice i place miasta, dzielnice, kościoły, zakłady przemysłowe oraz budynki użyteczności publicznej.W kolekcji znajdują się zdjęcia wielu nieistniejących budynków, w tym strażnicy przy Bramie Portowej, którą zburzono w 1927 r., kamienic przy Odrze zniszczonych w czasie nalotów alianckich czy wysadzonego przez wojska niemieckie w 1945 r. Mostu Kłodnego. Większość zdjęć zamieszczonych na stronie internetowej jest anonimowa. Autorem wielu najwcześniejszych fotografii, pochodzących sprzed 1870 r. jest nieznany z imienia Stoltenburg. Fotograf uwiecznił przede wszystkim bramy miejskie, wówczas jeszcze włączone w system umocnień fortyfikacyjnych.

Jeden z najstarszych zakładów fotograficznych Szczecina założyli w 1866 r. bracia Siebe, dziesięć lat później dołączył do nich Chrystian Bachmann. W 1884 r. Louis Klett dał początek firmie specjalizującej się w zdjęciach architektury i zakładów przemysłowych. Najbardziej znanym artystą fotografikiem szczecińskiego krajobrazu portu i nabrzeża był Max Dreblow, który rozpoczął działalność w 1902 r. W pracowni przy moście Kłodnym zgromadził dokumentację wszystkich statków, jakie przez lata zawijały do szczecińskiego portu. W latach 30. XX w. profesjonalną fotografią zajmowano się w około czterdziestu szczecińskich zakładach. Serwis został uzupełniony o indeks przedwojennych nazw ulic z ich polskimi, powojennymi odpowiednikami, a także mapę Starego Miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here