Tydzień języka włoskiego na świecie. I w Szczecinie.

0
988

Luce d’amare – zdjęcia Bari i Apulii. Przedstawiające zwykłe, urocze obrazki – morze, domy, ulice i przypadkowych ludzi. Czarno – białe i kolorowe. Światło, które warto pokochać, morze warte kochania… Bari warte odwiedzenia.

Wystawa fotografii, jak podkreślał dr hab. Angelo Rella mimo, że „piccola”, mogła się podobać. Szkoda tylko, że upchnięta została w kącie przy wejściu na Zamku Książąt Pomorskich. Fotografie potrzebują przestrzeni, zwłaszcza takie, które pełne są emocji i tęsknoty… Wystawę zorganizowała Fundacja Nikolaos z Bari

Głównym wydarzeniem „włoskiego tygodnia” był jednak koncert muzyki operowej „Rossini e la musica italiana”. Odbył się w wypełnionej po brzegi Sali Kameralnej Opery na Zamku w Szczecinie.

Publiczność była ukontentowana. Włoska sopranistka Flora Marasciulo wykonała kilkanaście arii z oper głównie Gioaccina Rossiniego. La Danza z Tarantelli wzbudziła aplauz szczecińskiej publiczności. Sopranistka z Bari związana jest z tamtejszym Teatrem Petruzzeli, dlatego w jej repertuarze nie mogło zabraknąć kantaty urodzonego właśnie w Bari – Niccolo Piccinniego z opery „La Cechcina”. Sopranistce na fortepianie akompaniowała  Adriana De Serio.

Szczecińskie wydarzenia „Settimana della lingua italiana” odbywały się pod patronatem Prezydenta Republiki Włoskiej i Prezydenta Miasta Szczecina.

Z każdym rokiem wydarzenia i imprezy popularyzujące kulturę, sztukę i walory turystyczne Italii, głównie Bari i Apulii gromadzą coraz większe grono publiczności. Stąd gratulacje i podziękowania dla Konsula Honorowego Republiki Włoskiej w Szczecinie dr hab. Angelo Relli.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here