EasyFootings – producent prefabrykatów fundamentowych został zwycięzcą trzeciej edycji konkursu gospodarczego Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego Olgierda Geblewicza. Na podium znaleźli się również True Rider – firma produkująca odzież dla jeźdźców konnych oraz WIKK.ME – manufaktura zdrowej żywności. Dziewczyny, które zdobywają rynek znakomitą granolą, zgarnęły dodatkowo nagrodę publiczności. Gala w Operze na Zamku, podczas której wyróżniono innowatorów regionalnej gospodarki, była też inauguracją Roku Przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim.
Poniedziałkowy wieczór w Operze był świętem zachodniopomorskich przedsiębiorców. Mikro, małych i średnich firm, które odnoszą sukcesy w biznesie, wdrażają innowacyjne produkty i usługi, zdobywają nowe rynki. – Chciałbym podziękować za przyjęcie zaproszenia na dzisiejszą galę i na ten konkurs, który po raz trzeci organizujemy dla zachodniopomorskiej przedsiębiorczości. To dla nas szczególnie istotne, bo jest potwierdzeniem, że to, co robimy, ma również państwa uznanie – mówił na powitanie marszałek Olgierd Geblewicz. – Jeżeli zastanowimy się, jak miasta, jak regiony przekuwają swoje deficyty, swoje problemy w sukces, to nie ma jednej odpowiedzi. Każdy region ma w tym zakresie swoją historię. Natomiast my jesteśmy świadkami tego, jaką piękną historię, w zakresie przemiany gospodarczej, w ostatnich latach przeszło Pomorze Zachodnie. Z regionu, w którym było prawie 20-procentowe bezrobocie, a w niektórych obszarach nawet ponad 30-procentowe, stało się regionem, który dzisiaj jest doceniany na arenie europejskiej. A namacalnym dowodem tego jest nagroda Europejski Region Przedsiębiorczości. To symbol uznania dla wszystkich państwa.
Innowacyjne technologie, kreatywność, ekologia
Wsparcie w formule konkursu gospodarczego „Twój biznes pod banderą sukcesu” realizowane jest od 2018 roku. Drugą edycję zorganizowano w 2019 r., później była pandemiczna przerwa, a w 2022 r. do trzeciej edycji zgłosiła się rekordowa liczba uczestników. Prawie 150! Spośród nich kapituła konkursowa wyłoniła 10 finalistów. Podczas gali w Operze na Zamku ogłoszono zwycięzców. I nagrodę otrzymała firma Easyfootings, która podbija rynek budowlany innowacyjnymi technologiami. Produkuje m.in. fundamenty mikropalowe, modułowe konstrukcje różnych obiektów, a także śruby do drzew, które umożliwiają budowę domków czy parków linowych, ale nie szkodzą naturze. Nie ściskają drzewa, nie wrastają. Innowacyjne rozwiązania usprawniają montaż, zwiększają bezpieczeństwo, precyzję i szybkość budowy. EasyFootings System jest przyjazny środowisku, bo realizuje koncepcję „zamkniętego obiegu”. Może być użytkowany wielokrotnie i w pełni podlega recyklingowi.

Efektowną statuetkę dla zwycięzcy odebrał Henryk Zawiślak, założyciel i prezes Easyfootings. – Jestem zaszczycony tym wyróżnieniem. Skromnie robimy swoje, w małej nadmorskiej miejscowości, w Dziwnówku – przekonywał – To nagroda nie dla mnie, a dla naszych proekologicznych inicjatyw. Nasze projekty wpisują się w cel neutralności klimatycznej 2050 – podkreślił, przyjmując symboliczny czek na 30 tys. złotych. Te pieniądze będzie można przeznaczyć na sfinansowanie szkoleń, udział w targach i konferencjach oraz inne usługi rozwojowe. Nagrodę za drugie miejsce w konkursie ( i bon o wartości 25 tys. zł) otrzymała Natalie Palacz, założycielka firmy True Rider wytwarzającej odzież techniczna dla jeźdźców konnych.
– Nie wiedziałam, że na Pomorzu Zachodnim jest tylu kreatywnych przedsiębiorców. Jestem tym zbudowana. Gratuluję wszystkim! Dobrze, że organizowane są takie konkursy i takie wydarzenia, gdzie możemy nawiązać kontakty, wymienić się doświadczeniami – dziękowała Natalie Palacz. Trzecią nagrodę (20 tys. zł) przyznano WIKK.ME WIKTORIA STASZAK STASZKÓW, czyli działającej w Goleniowie manufakturze zdrowej żywności. Pani Wiktoria, jej siostry i grupa przyjaciółek specjalizuje się w produkcji granoli z najwyższej jakości składników.- Chciałyśmy pogratulować wszystkim laureatom. To dla nas ogromny zaszczyt znaleźć się w tym gronie. Ten sukces nie byłbym możliwy, gdyby nie zgrany, kobiecy zespół – podkreślały laureatki.Dziewczyny z WIKK.ME dodatkowo zgarnęły Nagrodę Publiczności (10 tys. zł).
Czeki dla finalistów, nagroda specjalna dla „wikingów”
Był to emocjonujący moment poniedziałkowej gali. W głosowaniu (przez stronę internetową lub skanując kod QR) mogli uczestniczyć wszyscy zgromadzeni w Operze. W krótkich multimedialnych prezentacjach wystąpili założyciele firm, które zakwalifikowały się do finału. Prowadzący galę Mateusz Hładki zachęcał publiczność do udziału w plebiscycie. A dla finalistów „The Best” zaśpiewała Beata Andrzejewska. Pozostałe firmy, które znalazły się w gronie finałowej dziesiątce konkursu – otrzymały nagrody w wysokości 10 tysięcy złotych.- Towarzystwo Handlowe „ALPLAST” (zasilacze i obudowy komputerowe)
– GEOBIKE MFC SP. Z O.O. (rowery elektryczne)
– Illusion Ray Spółka Akcyjna (gry komputerowe)
– Mentor Sp. z o. o. Sp. k. (nowe technologie dla szkół)
– OLMA Sp. z o.o. (biodegradowalne worki i torby)
– Simply More Mikołaj Łopatto (kosmetyki naturalne)
– Troton Sp. z o.o. (produkty dla branży lakierniczej)
Przyznana została również nagroda specjalna – Złota Bandera Sukcesu. Otrzymało ją Stowarzyszenie Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta. Za dotychczasowe osiągnięcia, za pasję i konsekwencję w rozwoju niezwykłej atrakcji turystycznej, jaką jest Festiwal Słowian i Wikingów, za budowanie potencjału gospodarczego i szeroką promocję regionu.

– Członkowie stowarzyszenia udowodnili, że również w wymiarze gospodarczym można zrobić coś z pasji – podsumował marszałek Olgierd Geblewicz. Na operowej scenie w poniedziałek wieczorem była okazja zobaczyć „wikingów” w strojach z epoki. A na widowni i w kuluarach – można było spotkać przedsiębiorców nie tylko z regionu. Jednym z gości specjalnych wydarzenia był Sobiesław Zasada. Słynny kierowca rajdowy i przedsiębiorca przywiózł do Szczecina przeogromny bagaż doświadczeń biznesowych i swoją nową książkę. A z ciekawym wykładem przyjechał na Pomorze Zachodnie Michał Sadowski, twórca Brand24. Natomiast biznesowe atuty Pomorza Zachodniego, regionalne specjalizacje omówił Jacek Wójcikowski, dyrektor Centrum Inicjatyw Gospodarczych Urzędu Marszałkowskiego WZ.
Przedsiębiorcze Pomorze Zachodnie
Gala była oficjalną inauguracją Roku Przedsiębiorczości na Pomorzu Zachodnim – dyrektor CIG przedstawił progospodarcze działania planowane w najbliższych miesiącach przez samorząd województwa, takie jak np. broker innowacji (przebadanych ma zostać ok. 240 firm, dla 10 najwyżej ocenionych przygotowane zostaną pogłębione audyty), konkursy gospodarcze (z rekordowym wsparciem finansowym 1,25 mln zł), konferencje z udziałem mentorów (najbliższa 26 kwietnia), portal przedsiębiorcy (start w maju br., ok. 200 firm może liczyć na wsparcie, m.in. doradztwo podatkowe czy w dziedzinie e-commerce), Zachodniopomorskie RoboCampy (kursy programowania online, dla młodzieży w wieku 14-19 lat; od lutego do października, około 300 miejsc dla mieszkańców 30 gmin), branżowe symulacje biznesowe, akademickie piątki.
Laureatami poprzednich edycji konkursu są firmy: Rentumi, Hortulus, Vortex Energy Polska, Escape Room Supplier, Fabryka Domów Mobilnych i Szkieletowych „Lark Leisure Homes”, MABO, Metal Madness, Sagra Technology.
red