Tusk w Szczecinie do młodych: Walczcie!

0
174

Jeśli masz do czynienia ze złem, pogardą, kłamstwem to twoim obowiązkiem jest walka – zaapelował do młodych ludzi obecnych na Meet Upie Donald Tusk. Były premier i lider Platformy Obywatelskiej jest jednym z gości warsztatów w Szczecinie.

“Meet Up – Nowa Generacja Platformy” to nowoczesny format szkół letnich Platformy Obywatelskiej, które odbywają się w czterech różnych częściach Polski. Pierwsza edycja Meet Up odbyła się miesiąc temu w Gołkowicach Górnych (Powiat Nowosądecki), obecna ma miejsce w naszym mieście. Do Szczecina zjechała czołówka polityków Koalicji Obywatelskiej z Donaldem Tuskiem, Tomaszem Grodzkim, Radosławem Sikorskim i Borysem Budką na czele. W spotkaniach uczestniczą głównie młodzi ludzie z całej Polski.  Druga edycja Meet Up odbywa się w samym sercu Szczecina, na kampusie Akademii Morskiej.

Lider Platformy Obywatelskiej już na samym początku swojej wypowiedzi określił sposób prowadzenia dyskusji odnosząc się do nagonki na Marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Tusk podkreślił, że media publiczne atakują szczególnie zawzięcie tych, których szczególnie się boją.  Szczycę się, że spotkałem na mojej politycznej drodze marszałka Grodzkiego. Panie Marszałku gratuluję, że napędziłeś im stracha – mówił Donald Tusk – odczułem to na własnej skórze i wiem, że człowiek który jest osaczony ma wrażenie, że jest sam, ale dzięki tobie Tomaszu wiem, że nie jestem jedyny.

Młodzi ludzie pytali o szereg kluczowych spraw związanych z funkcjonowaniem państwa począwszy od odbudowy prestiżu służby zdrowia po naprawę systemu edukacji oraz pomoc osobom niepełnosprawnym. Donald Tusk radził uczestnikom, w jaki sposób rozmawiać ze zwolennikami teorii spiskowych. Padały również pytania o to, jak będzie wyglądała Polska po odsunięciu PiS od władzy. Jeden z młodych ludzi z Kołobrzegu zapytał „Co zrobić aby „szaleńcy” nigdy nie wrócili do władzy?”  

Tusk odniósł się również do naprawy systemu prawnego w Polsce. Niezgodne z konstytucją prawo zostanie unieważnione. Pani Pawłowicz nie będzie miała nic do powiedzenia. – czym wzbudził entuzjazm sali. Przypomniał również swoje wcześniejsze deklaracje dotyczące praw osób LGBT: Jedną z moich pierwszych decyzji będzie prawna możliwość zawierania związków partnerskich.

Donald Tusk dobrze czuje się w rozmowie z młodymi ludźmi. Dyskusja na luzie, z podwiniętymi rękawami, o rzeczach ważnych, bez typowego dla partyjnych spędów, nadęcia i przygotowanych kartek z pytaniami, do tego świetnie prowadzona przez szczecińskiego posła Arkadiusza Marchewkę. Platforma głośno komunikuje, że chce i potrafi rozmawiać z młodymi ludźmi.

Meet Up w Szczecinie będzie trwał do niedzieli. Najciekawsze warsztaty takie jak: Dyskusja polityczna. „Czy Polska zostałaby sama? O naszym miejscu w świecie” poprowadzą „gwiazdy” Platformy Obywatelskiej:  Radosław Sikorski i Paweł Kowal, a panel: „Jak się bronić przed własnym państwem. Polska PiS kontra obywatel.” Borys Budka, Michał Szczerba i Krzysztof Brejza.

Ciekawie zapowiada się również dyskusja o roli samorządu terytorialnego w kontekście zawłaszczania państwa przez rząd centralny w wykonaniu Marszałka Olgierda Geblewicza i prezydent Kołobrzegu Anny Mieczkowskiej: „Polska psuje się od głowy? Jak walczyć z centralizacją państwa”.

Platforma Obywatelska swoimi warsztatami w Szczecinie udowadnia, że nie przez przypadek jest tak silna na Pomorzu Zachodnim. Profesjonalna organizacja, zaangażowanie młodych ludzi oraz merytoryczne rozmowy o przyszłości Polski. Meet Up pokazuje, że Platforma ma pomysł na młodych.

Przemek Kowalewski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here