Turystyka potrzebuje pilnej pomocy

1
819

Apel Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie, skierowany do Premiera Mateusza Morawieckiego, podpisany przez Prezes Hannę Mojsiuk.

Turystyka stanowi 15% PKB Pomorza Zachodniego. Ostatnie lata przyniosły dynamiczny rozwój zachodniopomorskiego pasa nadmorskiego, czyniąc takie kurorty jak Międzyzdroje, Kołobrzeg czy Świnoujście godną alternatywą dla złotych piasków Bułgarii, słonecznej Chorwacji czy nawet krajów śródziemnomorskich. Turyści chwalą atmosferę w Polsce, atrakcje turystyczne, a także bardzo wysoki standard bazy hotelowej. Niestety pandemia koronawirusa sprawiła, że zachodniopomorska turystyka znalazła się nad przepaścią. – Nie możemy dopuścić do tego, by lata aktywnej pracy przedsiębiorców i samorządowców zostały zmarnowane. Branża turystyczna, hotelarstwo i gastronomia nie poradzą sobie bez wsparcia ze strony Rządu. Polska jest modnym punktem na turystycznej mapie Europy. Nie możemy tego zmarnować – apeluje Prezes Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie Hanna Mojsiuk.

W mediach ogólnopolskich pojawiły się doniesienia, że Rząd RP zamierza wspierać turystykę z naznaczeniem południa Polski oraz kurortów górskich, które – co oczywiste – na odwołanych feriach zimowych straciły najwięcej. Uważamy jednak, że we wsparciu turystyki pomijanie Pomorza Zachodniego jest krzywdzące. Pamiętajmy, że w sezonie jesiennym i zimowym zachodniopomorska turystyka wspierana była obecnością gości z Niemiec. Kuracjusze chętnie odwiedzali największe kurorty. Odczuwalny jest także brak turystów medycznych, a nasz region cieszył się ich wielkim uznaniem. Obecnie kliniki działają w sposób bardzo ograniczony, co również generuje straty.

Północna Izba Gospodarcza jako samorząd gospodarczy zrzeszający przedsiębiorców w województwie zachodniopomorskim na bieżąco monitoruje sytuację gospodarczą związaną z epidemią COVID-19 w Polsce i na świecie. Zwracając szczególną uwagę na skutki jakie niesie ze sobą obecna sytuacja wśród przedsiębiorców, pragniemy zwrócić się z apelem o wsparcie. Branża hotelarska, turystyczna, a z nią usługowo – gastronomiczna bardzo silnie odczuwa skutki epidemii koronawirusa. W związku z tą krytyczną sytuacją branży hotelarsko-turystycznej na Pomorzu Zachodnim i w całej Polsce, pragniemy zwrócić uwagę na postulaty i prośby o realną pomoc dla tego sektora. Dziś, zamknięta turystyka potrzebuje wsparcia w całym kraju. Dlatego apelujemy do Pana Premiera o wsparcie całej branży i wszystkich, którzy z uwagi na sytuację epidemiologiczną nie mogą obecnie działać.

red.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here