Tunel w Świnoujściu

0
578


Ten projekt pokazuje jak ważne jest dla nas bycie częścią europejskiej wspólnoty. Prawie całe finansowanie budowy tunelu pochodzi przecież ze środków unijnych, a ważną rolę w tym procesie odegrały również samorządy.

Dlatego słuchając dziś wystąpień prominentnych polityków PiS miałem wrażenie, że oglądam teatr obłudy. Ci którzy wielokrotnie w ostatnich latach obrzydzali Polakom Unię Europejską, nazywali ją wyimaginowaną wspólnotą i walczyli z jej instytucjami, postanowili wykorzystać dobrodziejstwa z niej płynące do udowadniania swojej rzekomej politycznej skuteczności. 

Nie wierzę w słowa premiera Morawieckiego, który próbował przekonać wszystkich, że tunel zostałby zbudowany nawet bez unijnego wsparcia. Z jego ust padło w naszym regionie już wiele obietnic, które nie wytrzymały próby czasu. Żałuję, że będąc na Pomorzu Zachodnim nie rozliczył się z tego, co wcześniej już zapowiedział. Pierwsza sprawa to prom, którego budowę osobiście rozpoczął prawie cztery lata temu. Pomimo wydania na ten cel ponad 12 mln zł, do dziś nie ma nawet projektu jednostki.

Pamiętam też, jak jeszcze jako ministrowie, panowie Morawiecki i Gróbarczyk deklarowali w Szczecinie powstanie największej nad Bałtykiem grupy stoczniowej. Niedawno postanowiłem zweryfikować te zapowiedzi i zajrzałem do najnowszego rocznika statystycznego gospodarki morskiej. Nie dość, że z roku na roku buduje się w Polsce mniej statków, to przy liczbie jednostek wybudowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego jest tylko kreska. Oznacza ona, że „zjawisko nie występuje”.

Żałuję też, że panowie będąc w Świnoujściu nie znaleźli czasu, aby spotkać się ze stoczniowcami z Gryfii, którzy niedawno otrzymali wypowiedzenia z pracy, bo przedstawiciele rządu PiS postanowili zlikwidować tamtejszy oddział stoczni. 

Wsłuchując się w słowa polityków partii rządzącej zauważyłem w ich podejściu pewną zmianę. Zaledwie trzy miesiące temu, wszyscy z posłów obecnych na spotkaniu w Świnoujściu odrzucili propozycję, aby w tegorocznym budżecie zagwarantować pieniądze na stworzenie dokumentacji projektowej zachodniej obwodnicy Szczecina. Dziś prezes Kaczyński zapowiedział budowę trasy, choć w budżecie państwa nie zabezpieczono na tę inwestycję ani grosza. Trzymam mocno kciuki, aby ta deklaracja nie dołączyła za jakiś czas do długiej listy niespełnionych obietnic tego rządu. Będziemy te wszystkie zapowiedzi skrupulatnie rozliczać.

Arkadiusz Marchewka

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here