TOUR de KONSTYTUCJA

0
308
Bogna Czałczyńska

Nadzieja, determinacja i mobilizacja czyli Tour de Konstytucja na Pomorzu Zachodnim.

Buzują w nas jeszcze emocje po niedzielnym marszu w Warszawie i szczecińskiej manifestacji. Buzują też bąbelki w szampanie odpalanym na widok sondaży, w których PO poszybowała na tyle w górę, żeby w końcu zepchnąć PIS z pozycji lidera sondażowej tabeli wyborczych wyników.

Przez wiele miesięcy pytaliśmy się siebie nawzajem, czy zwyciężymy? czy nam się uda? Pytaliśmy z obawą i bez wiary w sukces. Pytaliśmy z wahaniem i niepewnością, z wielką smutą i rozczarowaniem. To było to pytanie wyszeptane Heni Krzywonos-Strycharskiej, kiedy niedawno spotkałyśmy się na krakowskim rynku. Zadawałam je jeszcze wielu innym osobom. „Ich nadzieją, był brak naszej nadziei” mówił Tusk na Placu Zamkowym.

I wreszcie – MAMY TO! WIERZYMY W ZWYCIĘSTWO. Wierzymy, że pokonamy Smoka, że Olbrzym padnie, że jutro będzie nasze. W niedzielę, 4 czerwca zobaczyliśmy siebie – takimi, jakimi chcemy być wierząc w przyszłość, w której Polska będzie krajem wolności, miłości i solidarności. Bo ta dzisiejsza Polska jest bardzo toksyczna. A „nie ma Polski bez miłości, solidarności i wolności” – mówił Donald Tusk. Zobaczyliśmy siebie – dojrzałe społeczeństwo świadomych obywateli walczących o demokrację. Ludzi nie interesowały polityczne programy, partyjne szyldy. Stawili się na plac Zamkowy w obronie wartości i standardów demokratycznych, w obronie konstytucji.

Zobaczyliśmy też lidera, który nie cierpi na deficyt odwagi i który mówi o determinacji, w której każdego dnia będzie walczył o Polskę wolną i demokratyczną. Takiego, który potrafił zmobilizować pół miliona Polek i Polaków do pokojowej, radosnej manifestacji.

Nadzieja jest zbiorową codzienną praktyką. Żeby ta nadzieja na powrót państwa demokratycznego nie zgasła w natłoku codzienności musimy ją codziennie, wspólnotowo praktykować.
Praktykowanie nadziei wymaga determinacji – takiej, o której mówił Donald Tusk, ale też takiej jaką od lat widzimy u osób prawych i niezłomnych, takich jak sędzia Igor Tuleya, prokurator Ewa Wrzosek, Hanna Machińska – b. zastępczyni Rzecznika Praw Obywatelskich Adama Bodnara czy Danuta Przywara, wieloletnia szefowa Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka. Determinacji nie brakuje też Robertowi Hojdzie i Kindze Dagmarze Siadlak z Kongresu Obywatelskich Ruchów Demokratycznych, którzy już trzeci rok przez wiele tygodni jeżdżą po Polsce z konstytucyjną misją ewangelizacyjną. Determinacji nie brakuje adwokatom ze Szczecińskiej Izby Adwokackiej, którzy od lat zdają sprawdzian z obywatelskości broniąc przesłuchiwanych przez policję i prokuraturę aktywistek. A na pewno nie brakuje jej aktywistkom Kongresu Kobiet, Dziewuch Szczecin czy tęczowej Lambdy. Determinacji nie brakuje tysiącom osób, które w całej Polsce włączyły się w Obywatelską Kontrolę Wyborów oraz organizacjom, takim jak WatchDog Polska, które gotowe są przygotować ekspertów praw wyborczych do roli społecznych obserwatorów. 

To te osoby i te organizacje spotkamy w długi czerwcowy weekend na przystankach TOUR de KONSTYTUCJI na Pomorzu Zachodnim. Marsz 4 czerwca pokazał, że staliśmy się o wiele bardziej dojrzałym społeczeństwem pełnym determinacji do walki o demokrację. Teraz musimy pokazać naszą gotowość do długoterminowego zaangażowania i zmobilizować do wspólnego wysiłku.

Serdecznie zapraszamy na przystanki Tour de Konstytucji na Pomorzu Zachodnim mające formę plenerowych spotkań, w których jest czas na prawnicze debaty, rozmowy z ekipą Tourbusa i organizacji prawnoczłowieczych, na wspólne zdjęcie w fotobudce, obejrzenie wystawy nt praw kobiet, na lemoniadę, watę cukrową i muzyczne standardy w wykonaniu Klaudii Cloudy Kowalczyk, laureatki Tour de Dur. 

Przystanek Tour de Konstytucja po raz trzeci zatrzyma się w Choszcznie i Szczecinie (09.06.2023), zaś po raz pierwszy w Pyrzycach (07.06.2023), Policach (08.06.2023), w Goleniowie i Kamieniu Pomorskim (10.06.2023), w Kołobrzegu i Białogardzie (11.06.2023).

Bądźcie z nami na trasie Tour de Konstytucji. Zaproście nas do swojego miasta.
Cała trasa, daty, miejsca i program dla każdego miasta: https://www.tour-de-konstytucja.pl/edycja-iii

Bogna Czałczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here