Tęsknie za Tobą, Żydzie na szczecińskim Niebuszewie

1
1153

W ramach akcji TĘSKNIĘ ZA TOBĄ ŻYDZIE, odbyło się spotkanie ze Szczecinianami. Wielką szkodą dla tego wydarzenia była nieobecność kilku osób, które bardzo lubię, cenię i szanuję za ich mądrą aktywność na szczecińskim poletku a także za krzewienie pamięci o Żydach w postaci książek czy publikacji. I tak za całokształt.To cudowni i fantastyczni ludzie.O kim piszę? Ci do których kieruję te słowa wiedzą o kogo chodzi. Wasza obecność przyciągnęłaby więcej ludzi. No cóż tak się czasem zdarza, kiedy dochodzi do starcia różnych wizji tego samego wydarzenia. A was dalej lubię i szanuję. Ja mogłem sobie pozwolić na komfort bycia po obu stronach barykady. 

Na spotkaniu można było wspominać Żydów, którzy kiedyś zamieszkiwali w Szczecinie. Podczas spotkania namalowany został napis TĘSKNIĘ ZA TOBĄ ŻYDZIE na stacji transformatorowej przy ulicy Niemierzyńskiej dawnej Rewolucji Październikowej. Autor i i inicjator akcji Rafał Betlejewski używa prowokacji artystycznej żeby zmusić ludzi do myślenia i zapoznania się z historia Żydów w Szczecinie przed drugą Wojną Światową i po niej. To także sprzeciw przeciwko antysemityzmowi w Polsce. Są tacy, którzy mówią że Rafał to zwykły prowokator. Można to, co robi Rafał lubić lub nie. Nie interesuje mnie to bo ta prowokacja służy czemuś pozytywnemu. Bo mówi o tym że Żydzi po wojnie dźwigali to miasto z gruzów i organizowali tu życie ciężko pracując.To ciąg pewnych zdarzeń z Żydowskim udziałem. Ten napis na murze to także odpowiedź na obrzydliwe napisy na polskich murach np.ŻYDZI DO GAZU. 

Szkoda że nie przyszedł nikt z ważnych ludzi w mieście a przecież zostali zaproszeni np pan prezydent miasta, czy marszałek. Mogli chociaż wpaść na chwilę.Nikt im nie kazał siedzieć dwie godziny. Wystarczyło zrobić sobie zdjęcie na tle napisu żeby pokazać że nie jest im po drodze z antysemityzmem i nietolerancją. Pewnie uznali że byłoby to niepoprawne politycznie a WIELKI BRAT w Warszawie obserwuje co się dzieje i gdzie.

Ile jest do zrobienia pokazała ostatnia kampania wyborcza, w której to z ust władzy sączy się nienawiść i brak tolerancji dla każdej inności. Dlatego niech przybywa takich Betlejewskich. Mnie nie interesują negatywne opinie o nim. Rafał dziękuję, bo mimo wszystko, jesteś lekiem na zło panujące w Polsce. Czy skutecznym? Nie wiem, ale coś z tym chociaż robisz, a to się liczy. Dziękuję panu radnemu Baranowi, pani Małgosi Dzieciniak z impresariatu KULTURA ZE SMAKIEM oraz pani Ani Rybakiewicz z KOD-u za obecność i piękny wasz głos zabrany w czasie akcji. Dzięki Rubin Kielersztajn i Marek Urbaniak za mądre i ciekawe wystąpienia. Dziękuję wszystkim obecnym.

Marcin Winterfeld  

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here