Tęsknię za Tobą, Żydzie…

0
1096

Napis został ponownie namalowany na szczecińskim Niebuszewie. Przypomnijmy, że pierwsze napisy na szczecińskich murach „Tęsknię za Tobą, Żydzie” pojawiły się na przełomie maja i czerwca 2020 roku. Napisy zostały zamalowane, jeden nawet na wniosek radnego. W lipcu Rafał Betlejewski zaprosił mieszkańców Szczecina na spotkanie podczas którego wykonał ponowie napis na budynku stacji transformatorowej przy ulicy Niemierzyńskiej. Po pewnym czasie napis został zamalowany, zapewne przez „polskich patriotów”…

W sobotę Rafał Betlejewski powtórzył swój performance. Poprosiliśmy autora napisu i pomysłodawcę akcji w całej Polsce o komentarz:

„Podczas wykonywania tego napisu pojawiły się trzy osoby. Jeden pan uznał, że to świetny tekst, gdyż Szczecin to miasto pozyskane, a nie Odzyskane, jedna pani która uważała, że zniszczyliśmy ścianę, którą Enea tak pięknie pomalowała i próbowała się awanturować (ściana pomalowana – a więc zniszczona była wcześniej – dopisek redakcji), oraz jedna pani z dzieckiem zapytała – o co to za protest? Odpowiedzieliśmy, że to wspomnienie żydowskiej dzielnicy Niebuszewo. A pani pytała dalej, czy to negatywnie, czy pozytywnie? Odpowiedziałem, że napis chyba sam świadczy za siebie, a pani na to, że niekoniecznie bo tęsknić to można też negatywnie, np. tęsknić żeby kogoś się wreszcie pozbyć…”

W niemieckim Stettinie w latach 20-30 ubiegłego wieku mieszkało tylko około 7 tysięcy Żydów. Piękna synagoga spalona została podczas tzw. nocy kryształowej w 1938 roku. 

Po II Wojnie Światowej do Szczecina przybyło ponad 30 tysięcy Żydów. Według historyków, stanowili oni w pewnym momencie, prawie połowę mieszkańców miasta. Do dzisiaj niektórzy określają Niebuszewo mianem Lejbuszewo. Tęsknię za Tobą, Żydzie – to akcja ogólnopolska. Jej pomysłodawcą jest Rafał Betlejewski, artysta, dziennikarz, performance. Pomysł narodził się już w 2004 roku i zakładał różne formy aktywności artystycznej.

Errata: Napis nie przetrwał nawet 24 godzin… Potomkowie tych, którzy wydawali Żydów na śmierć zamalowali napis. Zamalowali czerwoną farbą. Łatwiej byłoby zamalować żółty napis Żydzie farbą czarną. Ale nie, patrioci wybrali farbę czerwoną, niczym krew…

Poniżej linki do naszych wcześniejszych tekstów o akcji Rafała Betlejewskiego:

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here