Tęsknie za Tobą, Żydzie

1
896

W najbliższą sobotę, 11 lipca  o godzinie 16:00 przy wejściu do Ogrodu Dendrologicznego im Kownasa od strony ulicy Niemierzyńskiej, na wysokości numeru 12, odbędzie się spotkanie z mieszkańcami Szczecina w ramach akcji Tęsknię za Tobą, Żydzie.

Będziemy wspominać naszych sąsiadów wypędzonych z miasta w 1968 roku, oraz zaginioną cywilizację polskich Żydów w ogóle. Podczas spotkania namalujemy duży napis na budynku transformatorowym znajdującym się w parku.

Do malowania zapraszamy ochotników. Do udziału w spotkaniu zaproszeni zostali prezydent Piotr Krzystek, marszałek Olgierd Geblewicz, wszyscy Radni RM Szczecina, Rektorzy i członkowie społeczności żydowskiej. Zapraszamy też wszystkich mieszkańców Szczecina, którzy chcieliby wspomnieć szczecińskich Żydów, podzielić się pamięcią o swoich przyjaciołach (będzie możliwość zabrania głosu) oraz sprzeciwić się narastającej retoryce antysemickiej w Polsce.

Uczestnictwo w spotkaniu zapowiedział jedyny Żyd szczeciński, który wrócił do Szczecina po 68 roku.

Pierwszym etapem akcji było wykonanie trzech wielkich napisów – „Tęsknię za tobą, Żydzie”. Dwa pojawiły się przy ul. Niemierzyńskiej, na ścianie kamienicy przy ul. Niemierzyńskiej 6 i na ścianie stacji transformatorowej w pobliskim parku – Ogrodzie Dendrologicznym im. Kownasa. Był też trzeci, na pustostanie przy ul. Jana Kazimierza 15, ale na wniosek sąsiadów został już zamalowany przez służby miejskie. A szkoda, gdyż był największy i najłatwiej dostępny. Zostały po nim wielkie białe plamy, które są bardzo symboliczne w kontekście relacji polsko-żydowskich. Niestety ten sam los spotyka wszystkie napisy Tęsknię… w Polsce. Najczęściej zamalowywane jest samo słowo „Żydzie”.

Na portalu Facebook utworzone zostało wydarzenie pod nazwą „Tęsknię za Tobą, Żydzie w Szczecinie”, gdzie publikujemy zdjęcia mieszkańców, którzy robią sobie portrety na tle napisów. W ten sposób solidaryzują się z akcją oraz wyrażają swoje serdeczne emocje w kierunku żydowskich mieszkańców Szczecina.

Pojawił się pomysł zdobycia oficjalnej ściany od miasta. Jeśli to by się udało, byłoby to pierwsze tego rodzaju wydarzenie w Polsce. Szczecin wyznaczyłby nową jakość. Jeszcze nigdy żadne polskie miasto nie przekazało ściany pod napis Tęsknię za Tobą, Żydzie, żadne oficjalne instytucje nigdy nie wsparły tego projektu w jakikolwiek sposób. Taka ściana w Szczecinie przełamałaby dotychczasową niechęć polskich władz do projektu Tęsknię…

Hasła pisane są na ścianach, by odebrać antysemitom ich „tradycyjne medium”, jakim jest ścienny mural. Napis Tęsknię za Tobą, Żydzie może się na pierwszy rzut oka wydawać zaskakujący, ale to dlatego, że przyzwyczailiśmy się do innego przekazu na temat Żydów na ścianach naszych miast. Używamy więc artystycznej prowokacji, by zachęcić odbiorców do myślenia, weryfikowania postaw i rozmowy.

Zapraszam w najbliższą sobotę

Rafał Betlejewski  

1 KOMENTARZ

  1. […] Rafał Betlejewski znany jest ze swoich prowokacji artystycznych. W Szczecinie już kilka razy malował na murach napis „Tęsknię za Tobą, Żydzie”. Podawany wielokrotnie do sądu za malowanie na murach, realizuje ten projekt już kilkanaście lat. W różnych miejscach w Polsce pojawiają się napisy „Tęsknię za Tobą, Żydzie. Jak pisał w Monitorze prawie rok temu: „Hasła pisane są na ścianach, by odebrać antysemitom ich „tradycyjne medium”, jakim jest ścienny mural. Napis Tęsknię za Tobą, Żydzie może się na pierwszy rzut oka wydawać zaskakujący, ale to dlatego, że przyzwyczailiśmy się do innego przekazu na temat Żydów na ścianach naszych miast. Używamy więc artystycznej prowokacji, by zachęcić odbiorców do myślenia, weryfikowania postaw i rozmowy”. https://monitorszczecinski.pl/tesknie-za-toba-zydzie-2/ […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here