Nowa formuła Galerii Szpargałek spotkała się z ogromnym zainteresowaniem, które przełożyło się na absolutny rekord.
W środę, za pośrednictwem charytatywnej galerii znajdującej się w Ekoporcie przy ulicy Arkońskiej, mieszkańcy przekazali potrzebującym organizacjom aż 7776 złotych. Poprzedni rekord z 30. stycznia 2019 roku wynosił 5714 złotych.
W środę przez galerię przewinęły się prawdziwe tłumy. Oba magazyny zostały wyczyszczone z przedmiotów, jak nigdy wcześniej. Nikt, kto przyszedł nie wychodził z pustymi rękami. Radość była podwójna: nie dość, że „za grosze” pozyskało się poszukiwany przedmiot, to na dodatek kwota w stu procentach zasiliła konta potrzebujących organizacji.
Przed dwa sezony funkcjonowania Galerii udało się przekazać w ten sposób wspomnianym organizacjom ponad 110 tysięcy złotych. Zgodnie z nową formułą drzwi Szpargałka otwierały się będą dla mieszkańców raz w miesiącu. Pozwoli to jeszcze bardziej zwiększyć atrakcyjność tego miasta.
W magazynach znajdzie się więcej przedmiotów – mówi Andrzej Kus, rzecznik prasowy miasta ds. gospodarki komunalnej i ochrony środowiska. – Dodatkowo, w dniu otwarcia, w godzinach 14:30-15 będzie trzeba opuścić pomieszczenia pełne skarbów. W tym czasie pracownicy Ekoportu uzupełnią asortyment. Dzięki temu, również po godzinach pracy, będzie można zdobyć na miejscu wymarzony mebel, zabawkę, elementy wystroju wnętrz, rowery, narty czy nawet kilkudziesięcioletnie, oczywiście sprawne telewizory.
Czym jest Galeria Szpargałek?
Jest to pierwsze takie miejsce, nie tylko na mapie Szczecina, ale również Polski. Do ośmiu szczecińskich Ekoportów trafia mnóstwo sprawnych, a nawet często nowych przedmiotów, które mieszkańcy traktują jako odpad. Odzyskują je pracownicy Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, czyszczą, sprawdzają pod kątem sprawności oraz bezpieczeństwa. W momencie, gdy ocenią, że przedmiot może mieć dla kogoś dużą wartość przekazują do Szpargałka przy ulicy Arkońskiej.
Na miejscu przedmiot raz jeszcze jest sprawdzany, robione są mu zdjęcia, które „wędrują” na stronę www.ekoporty.szczecin.pl. Jednocześnie znalezisko jest „wyceniane” na określoną ilość punktów. Najdroższy z przedmiotów kosztuje 25 punktów, gdzie 1 punkt jest równy złotówce. Oznacza to, że za 25 złotych możemy dostać krzesła, komody, fotele, porcelanę, naczynia, zabawki, a nawet rowery, wózki, czy hulajnogi!
Na miejscu nie ma obrotu gotówką, a za przedmiot należy zapłacić w nieco inny sposób. Galeria Szpargałek współpracuje niemal z 20. organizacjami pożytku publicznego. Aby zabrać do domu wybraną rzecz należy pokazać dowód wpłaty na konto potrzebującej organizacji. Suma musi odpowiadać liczbie punktów przypisanych do danego przedmiotu. Przelew można wykonać za pomocą urządzenia mobilnego, bądź komputera znajdującego się w Ekoporcie. Honorowane są również dokonane wcześniej przekazy pocztowe. Jeśli nasza wpłata jest wyższa niż wartość wybranego przedmiotu, otrzymamy bon na odpowiednią liczbę punktów, do wykorzystania podczas kolejnych wizyt.