Szorujemy po dnie…

0
743
Newsweek 24/2021

Znany w Szczecinie Dominikanin, Maciej Biskup udzielił interesującego wywiadu w najnowszym numerze Newsweeka. Ostatnio prezentowaliśmy najnowszą książkę byłego proboszcza szczecińskiej parafii św. Dominika „Nieostatnie kuszenie” https://monitorszczecinski.pl/8539-2/

Pozwólcie Państwo na zacytowanie trzech wypowiedzi Macieja Biskupa z wywiadu, który serdecznie polecamy Państwa uwadze. Rachunek sumienia biskupów i księży, zryta przez komunizm mentalność ludzi Kościoła i święcenia kobiet…

„Daleki jestem od postulatu, aby wyłącznie biskupów zachęcić do rachunku sumienia. Okazało się, że my dominikanie, którzy szczyciliśmy się najbardziej demokratyczną formą zarządzania w Kościele katolickim, nie potrafimy z tego systemu skorzystać, aby poradzić sobie w sposób adekwatny i transparentny z kryzysem wywołanym przestępstwami seksualnymi. Pora przyjąć do wiadomości, że największy kryzys w Kościele dotyczy dziś sposobu sprawowania władzy. Jej degeneracji.”

„Kościół ciągle podkreśla, jak bardzo walczył z komuną. W związku z beatyfikacją kardynała Stefana Wyszyńskiego ta opowieść wraca ze zdwojoną siłą i jest dowodem na to, jak głęboko zryta jest przez komunizm mentalność ludzi Kościoła. Zamiatanie problemów pod dywan, domaganie się autorytetu z urzędu, brak pokornego dialogu, postawa roszczeniowa i pretensjonalność w sposobie bycia to wszystko cechy mentalności homo sovieticus.”

„Patrząc od strony czysto ludzkiej, równość kobiet i mężczyzn jest dla mnie oczywista. Nie widzę też nierozwiązywalnej przeszkody od strony teologicznej, aby w niedalekiej przyszłości święcenia kobiet na diakonów były możliwe.”

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here