Szok dla polskich katolików i „prawdziwych” patriotów

0
460
źródło: Wikipedia.org/Palácio do Planalto, Attribution,

Co ten papież Franciszek wyprawia? Polscy katolicy (szczególnie ci wrażliwi na uchodźców) oraz „prawdziwi” patrioci spod znaku Kaczyńskiego, Macierewicza i Bąkiewicza mają przed sobą trudne dni. Co prawda nie zobaczą tego w tzw. publicznej telewizji, ale może czasem coś czytają, może przeczytają Newsletter Vatican News…

Ojciec Święty, papież Franciszek (ciekawe czy uznawany przez polskich katolików) mianował nowego członka Papieskiej Akademii Nauk Społecznych. Został nim prof. Jeffrey Sachs. Tak, tak Szanowni czytelnicy, ten sam. Nie dość, że Żyd, to jeszcze główny doradca prof. Leszka Balcerowicza i twórca „planu Balcerowicza” czyli reformy polskiej gospodarki w latach 1989/90. Co prawda prezydent Aleksander Kwaśniewski odznaczył Sachsa Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, ale przecież to był Kwaśniewski…

Jeffrey Sachs od kilku już lat współpracował z papieskimi akademiami oraz uczestniczył w różnych watykańskich projektach, w tym w „Ekonomii Franciszka”.

Co na to najwybitniejszy ekonomista (tzn. historyk) Mateuszek Kłamczuszek, który wszczyna na łamach dziennika „Financial Times” III Wojnę Światową? Czy biskupi Głódź, Dzięga, Jędraszewski wysłali już swój sprzeciw do szefa – papieża Franciszka? Może abp Gądecki znowu będzie tłumaczył, że Watykan nie rozumie spraw polskich, a biskupi są niesłusznie karani za krycie pedofilii?

Prof. Jeffrey David Sachs urodził się w 1954 r. w Detroit. W wieku 26 lat obronił doktorat na Uniwersytecie Harvarda, po 3 latach został profesorem i przez 20 lat był wykładowcą na Harvardzie. Jest ekonomistą i analitykiem polityki publicznej, ekspertem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju, rozwoju gospodarczego i walki z ubóstwem. Był dyrektorem Instytutu Ziemi na Uniwersytecie Columbia. Obecnie jest przewodniczącym Sieci Rozwiązań na rzecz Zrównoważonego Rozwoju przy ONZ oraz dyrektorem Centrum Zrównoważonego Rozwoju na Uniwersytecie Columbia, gdzie jest również profesorem uniwersyteckim. W 2007 Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie przyznał mu doktorat honoris causa, podobnie w 2019 roku uczynił Uniwersytet Łódzki.

Papież Franciszek to docenił, ale czy polscy katolicy i „prawdziwi” patrioci to zrozumieją…

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here