Szefernaker Superstar czyli Nowy Ład w samorządach

0
414
źródło: Facebook/Szafernaker

Ale ten PiS jest dobry. PiS-owski rząd ogłosił wyniki Programu Inwestycji Strategicznych Polski Ład. Między samorządy rozdzielono w sumie niemal 23 mld zł. Do naszego regionu trafi dokładnie 1 041 695 766. Dużo? Tak. Każdy kto zna budżety gmin wie, że to nie są małe pieniądze. Profile samorządowców w mediach społecznych ociekają podziękowaniami dla przedstawicieli rządu. Niezależnie czy są to samorządy zarządzane przez członków PO czy też nie.

Piotr Jedliński prezydent Koszalina, na swoim oficjalnym profilu opublikował zdjęcie z Szefernakerem, Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji i zamieścił informację co za te środki zostanie zrobione.

Otrzymaliśmy blisko 33 mln złotych z rządowego funduszu Polski Ład. Dzięki dofinansowaniu zostaną sfinansowane dwie ważne inwestycje. Rozbudujemy sortownię śmieci PGK znajdującą się w Sianowie służącej gospodarowaniu odpadami surowcowymi oraz biodegradowalnymi. Druga inwestycja dotyczy budowy drogi od ul. Słupskiej do wieży widokowej, stadionu oraz Sanktuarium Maryjnego na Górze Chełmskiej w Koszalinie. To ważny punkt w naszym mieście będący zarówno miejscem rekreacji mieszkańców oraz odwiedzin coraz liczniejszych grup turystów. Pieniądze pochodzą z funduszu covidowego. Mogliśmy wskazać ulicę, dla remontu, której uzasadnieniem był m.in. rozwój infrastruktury turystycznej.

źródło: Facebook/Jedliński

Nie ukrywa radości z przyznanych środków Ewa Grzybowska, burmistrz Wolina. Polski Ład to szansa dla Wolina, to również bardzo dobry przykład współpracy administracji rządowej z samorządem lokalnym. Składam serdeczne podziękowania wszystkim, którzy dostrzegli potrzeby naszej gminy decydując o przyznaniu nam 19 mln złotych!

Dziękuje Panu Pawłowi Szefernakerowi Sekretarzowi Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, pełnomocnikowi Rządu ds. Współpracy z Samorządem Terytorialnym. Szczególne podziękowania składam także Panu Ministrowi Markowi Gróbarczykowi – Sekretarzowi stanu, pełnomocnikowi rządu ds. gospodarki wodą oraz inwestycji w gospodarce morskiej i wodnej, który osobiście kilkukrotnie wizytował naszą gminę dostrzegając ogromne potrzeby inwestycyjne w zakresie podstawowej, a jakże ważnej infrastruktury dla mieszkańców. W imieniu których składam podziękowania Wojewodzie Zachodniopomorskiemu Panu Zbigniewowi Boguckiemu.

Przebudowane zostaną mocno wyeksploatowane, a zarazem strategiczne dla miasta ulice Niedamira, Moniuszki, Parkowa, droga do plaży, które swoją świetność miały w latach 70 ubiegłego stulecia oraz wybudowana zostanie ulica Owocowa, na którą Mieszkańcy czekają od 30 lat. W ramach zadania w sumie przebudujemy 3 kilometry dróg, 2 kilometry sieci deszczowej, sieci kanalizacji i około 1,5 km sieci wodociągowej. Realizacja zadania obejmie również wykonanie nowoczesnego oświetlenia ulicznego w postaci 70 nowych lamp LED.

Równie entuzjastycznie do decyzji dotyczącej przyznanych środków odniósł się inny samorządowiec Arkadiusz Klimowicz, burmistrz Darłowa, który nawet opublikował zdjęcie z ministrem Szefernakerem, pisząc:

 Wczoraj, dziękując ministrowi Pawełowi Szefernakerowi za rządowe 13 milionów na modernizację naszej oczyszczalni ścieków, przypomniałem, że ponad 20 lat temu powstała ona dzięki zabiegom polityków, którzy później działali w PiS i PO. Po latach historia się powtórzyła.

źródło: Facebook/Klimowicz

Przeglądając profile lokalnych samorządowców, można odnieść wrażenie,  że pan Szefernaker  jest jak Midas, mityczny posłaniec dobrej nowiny, który jeździ od gminy do gminy i przynosi radość. Zapomniano, że jeszcze kilka lat temu był określany przez rzecznika PO Jana Grabca „Sauronem, władcą trolli”, a to na cześć akcji „zalania” Twittera wpisami, których celem było zdyskredytowanie demonstrantów protestujących przeciwko proponowanej przez rząd reformie Sądu Najwyższego.

Można zrozumieć postawę samorządowców. Cieszą się, że dzięki tym środkom zmodernizują oczyszczalnię ścieków, wykonają nowe nawierzchnie, kanalizacje czy oświetlenie. Dla każdego, dobrego samorządowca, to są rzeczy najważniejsze. Trzeba jednak zawsze pamiętać, że obecna władza nie robi tego z miłości do samorządów. Szczególnie tych na zachodzie. O czym łatwo można się przekonać analizując mapę dotacji. Andrzej Kraśnicki jr w Gazecie Wyborczej dokonał takiego porównania. Okazało się, że w bastionie PiS na Podlasiu dotacja na głowę mieszkańca to 1025 zł z „Polskiego ładu” podczas gdy w „różowym” Zachodniopomorskiem jest to tylko 610 zł na głowę.

Samorządowcy świętują. Każda dodatkowa złotówka to silniejsza, bogatsza, lepsza gmina. Oby jednak ten  głośny, radosny śmiech nie zagłuszył, krzyku sędziów, kobiet i wolnych mediów. A może tak ma wyglądać ten Nowy Ład?

Przemek Kowalewski 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here