Szczecińskie uniwersytety kuszą przyszłych studentów

1
936

Skończyły się matury. Czerwiec to dla przyszłych studentów czas do zastanowienia, gdzie chcą kontynuować swoją edukację. Przyjrzałem się temu, co oferują szczecińskie uczelnie na rok 2018/2019 i musze przyznać, że jest w czym wybierać. Kandydaci mają ofertę do wyboru spośród pięciu publicznych uczelni wyższych. Tak szeroka możliwość aplikowania na studia powoduje, że każdy znajdzie kierunek odpowiadający swoim preferencjom. Jest popularna Akademia Morska kształcąca na najwyższym poziomie przyszłych marynarzy lub Uniwersytet Szczeciński będący największą uczelnią w województwie zachodniopomorskim. To wszystko powoduje, że tegoroczni maturzyści łapią się za głowy, co wybrać w naszym mieście, by móc w przyszłości spokojnie pracować w zawodzie będąc dobrze wykwalifikowanym pracownikiem.

Uniwersytet Szczeciński gwarantuje ponad 60 kierunków studiów na 10 wydziałach. Uczelnia ta zapewnia kształenie z różnych dziedzin. Największą popularnością cieszą się nauki filologiczne, prawnicze oraz ekonomiczne. Wydział Humanistyczny, oprócz tradycyjnych kierunków, jak historia lub pedagogika, proponuje mediację międzykulturową i europeistykę, które stanowią o przyszłości naszego współżycia społecznego. Wydział Biologii kusi biotechnologią, na którą jest ogromne zapotrzebowanie wśród naukowców i badaczy. Studenci mają również do wyboru studia, po których łatwiej na rynku pracy, jak np. optyka. Poza nauką US daje możliwość czynnego udziału w Akademickim Centrum Kultury z własną sceną teatralną i zapleczem technicznym oraz Chórem Akademickim posiadającym szeroki i ciekawy repertuar.

Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny kształci przyszłych inżynierów na 10 innowacyjnych i nowoczesnych wydziałach. Proponuje prawie 50 kierunków studiów będących kształceniem w wielu dziedzinach technologicznych jak automatyka i robotyka, mechatronika lub inżynieria cyfryzacji. To propozycje będące na szczycie popularności. Studenci mogą również rozważyć mniej popularne lecz bardzo przyszłościowe możliwości studiowania oceanotechniki, energetyki morskiej i wiatrowej oraz budowy jachtów. ZUT pozwala swoim studentom poprzez praktykę uczyć się zawodu i być przygotowanym do niego dzięki rozmaitym pracom projektowym. To szansa dla każdego, by wybić się potem na rynku pracy.

Z uwagi na duże zapotrzebowanie na rynku Pomorski Uniwersytet Medyczny w tym roku wprowadza nowy kierunek, jakim jest farmacja. To alternatywa dla tych, którzy jeszcze parę lat temu, aby ukończyć te studia, musieli wyjeżdżać do Poznania. Dziś Szczecin konkuruje z innymi miastami w Polsce kształcąc przyszłych farmaceutów na bardzo wysokim poziomie. Ale PUM ma także12 innych propozycji dla kandydatów. Ogromną popularnością cieszy się dietetyka lub kierunki dentystyczne. Pomorski Uniwersytet Medyczny współpracuje z placówkami w Polsce i za granicą, przeprowadza konferencje i szkolenia poszerzające wiedzę, a także urozmaica życie studenckie zachęcając do uczestnictwa w kołach naukowych, konkursach oraz stażach zagranicznych.

Akademia Sztuki to coś dla artystycznych dusz szukających możliwości spełnienia i pogłębienia swojego talentu. Uczelnia oferuje 9 kierunków na 4 wydziałach. Studenci uczestnicząc w zajęciach akademickich będą systematycznie zdobywali wiedzę z zakresu analizy

i interpretacji zjawisk artystycznych, podstaw grafiki warsztatowej, emisji głosu i kształcenia słuchu. AS to nie tylko instrumentalistyka lub malarstwo, ale również grafika, dla tych, co w przyszłości chcą tworzyć reklamy, bannery, plakaty. Ponadto, w ramach programu edukacyjnego, studenci mają możliwość rozwijania swoich umiejętności na kierunku wzornictwa i architektury wnętrz.

Akademia Morska to uczelnia umożliwiająca swoim studentom nie tylko wyuczenie zawodu, ale też poznanie świata. AM działa od 1945 roku kształcąc kadry oficerskie, szkoląc służby armatorskie oraz portową flotę morską. Uczy kartografii, mechaniki, budowy maszyn
i logistyki. Przygotowuje do pracy na lądzie i morzu. Kusi wysokimi standardami nauki oraz licznymi programami dla studentów chcących pogłębić wiedzę. Wybierając Akademię Morską można być pewnym, że uczymy się przyszłościowych kierunków.

Szczecin, mimo opinii mało atrakcyjnego dla studentów miasta, kusi ogromnym wyborem kierunków studiów. Mnogość i różnorodność propozycji powoduje, że każdy może znaleźć coś dla siebie, wyszuka interesującą specjalizację i stać się w przyszłości dobrze wykwalifikowanym pracownikiem. Warto zajrzeć na strony uniwersytetów i ich wydziałów, by poznać szczegóły

i przekonać się, że jest w czym wybierać.

Stanisław Kaup

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here