„Szczecińskie” Paszporty Polityki

0
693

  • Niezły performance odwaliliście w tej „Polityce” – powiedziała podczas transmitowanej w TVN uroczystości wręczenia Paszportów POLITYKI Alex Freiheit, wokalistka SIKSA. Duet wygrał w kategorii „muzyka popularna” co artystkę rozbawiło. Alex za nagrodę podziękowała, choć wiele można o duecie SIKSA powiedzieć poza tym, że tworzy i wykonuje muzykę popularną – lekką , łatwą i przyjemną. Raczej nie. Kto chce – niech sprawdzi. Oto jedna z „popularnych” piosenek SIKSY.

Ja duet SIKSA widziałem na scenie Teatru Współczesnego w Szczecinie, podczas premiery spektaklu KASPAR HAUSER. Zespół nie prezentuje w spektaklu swojej muzyki. Alex Freiheit i Piotr Buratyński grają tytułowego Kaspara Hausera, we dwoje, i nie podejmuję się objaśniania tego, jak dwie osoby grają jednego nastolatka, nazwanego „sierotą Europy” – trzeba się wybrać do teatru, kiedy będzie już można odwiedzać teatry, albo odnaleźć w internecie bardzo dobry zapis spektaklu, i zobaczyć, bo tego się nie opowiada, to się ogląda. Zespół grał, i było/jest to granie absolutnie różne od tego, co zwykło się kojarzyć zazwyczaj z grą aktorską, a już na pewno nie było to wydarzenie w kategorii muzyka popularna, tego to akurat jestem pewien.

Paszporty POLITYKI w kategorii „muzyka popularna” miały w tym roku więcej akcentów szczecińskich. Nominacje były trzy. Poza duetem SIKSA otrzymali je:

1988 – pochodzący ze Szczecina producent, współzałożyciel wytwórni Latarnia Records, połowa duetu „Syny”.

Marek Pędziwiatr – multiinstrumentalista, producent, raper i DJ, pochodzący ze Świnoujścia. Wystąpił u boku Michała Urbaniaka w jednym ze składów „Urbanatora”.

I przy okazji. Polityce udało się pozyskać od sponsorów ponad pół mln zł na nagrody, jak pochwalił się Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika. Dzięki temu nagrody pieniężne towarzyszące tytułowi mogli w tym roku otrzymać nie tylko zwycięzcy w poszczególnych kategoriach (25 tys. zł), ale też wszyscy nominowani (po 15 tys, zł każdy artysta/zespół). Godne uznania. „Polityce” gratuluję.

Rafał Jesswein

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here