Szczeciński Tydzień Reformacji

1
1015

Kolejny raz w Szczecinie odbędzie się Szczeciński Tydzień Reformacji. Inauguracja 24 października. Organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji. Koncert inauguracyjny, wykłady, debaty, dyskusje, wspólne nabożeństwo i występ Sienna Gospel Choir w szczecińskiej filharmonii.

Szczegółowy program:
Koncert Inauguracyjny w czwartek, 24 października, o godzinie 18:00. Nie będzie to zwykły koncert. Można będzie bowiem nie tylko wysłuchać wspaniałej gry i śpiewu uczniów szkoły muzycznej, ale także poezji, przedstawionej przez laureatów, wyłonionych z tytułowego konkursu „Na początku było Słowo”. Całość odbędzie się w auli Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. Feliksa Nowowiejskiego, przy ul. Staromłyńskiej 13.
W piątek, 25 października, o 18:00 nadarzy się okazja, by wysłuchać wykładu pt. „Pizza protestancka”. Będzie to odpowiedź na pytanie o różnorodność i różnice w kościołach protestanckich. Nasz wykładowca, dr hab. Wojciech Gajewski, prof. Uniwersytetu Gdańskiego w bardzo ciekawy i barwny sposób opowie nam o eklezjalnej spuściźnie protestantyzmu oraz jej czterech tradycjach, z których wywodzą się poszczególne kościoły. Po wykładzie oczywiście nie zabraknie tytułowej pizzy! Zapraszamy do nowej auli Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Mickiewicza 64.

W niedzielę, 27 października o godzinie 11:00 rozpocznie się Uroczyste Nabożeństwo z okazji Święta Reformacji. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, w którym uczestniczyć będzie sześć społeczności protestanckich ze Szczecina. Wierni kościołów chcą zebrać się wokół tego, co ich łączy, zostawiając za sobą podziały i razem oddać chwałę Bogu, wiarę w którego wspólnie wyznają. Nabożeństwo to odbędzie się w auli Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Krakowskiej 71.

Debata „Pobudka, Kościele”
W poniedziałek, 28 października o godzinie 18:00 odbędzie się debata pt. „Pobudka, Kościele!”, zainspirowana książką Jarosława Makowskiego, o tym samym tytule. Prowadzący bez skrupułów podejdą do tematu problemów, istniejących w kościele (jednym kościele pod wieloma nazwami) oraz pomogą stanąć oko w oko wobec tego, z czego każdy, będący częścią kościoła, powinien się „obudzić”. Debatę poprowadzi Witold Jabłoński oraz pastor Mariusz Socha. Uczestnikami debaty będą: Jarosław Makowski, dr Włodzimierz Tasak, dr hab. Wojciech Gajewski, prof. UG. Wydarzenie to jest organizowane przy współpracy z Fundacją Europejską. Debata odbędzie się w Książnicy Pomorskiej im. Stanisława Staszica, przy ul. Podgórnej 15/16.

We wtorek, 29 października od 18:00 do 19:30 czeka nas ostatnie wydarzenie z cyklu wykładów akademickich. Będzie to spotkanie z dwoma ciekawymi osobami, które na chwilę przeniosą słuchaczy w nieco inny wymiar. Dr Michał Włodarczyk, zajmujący się socjologią, rozpocznie tematem „Pop-kultura vs protestantyzm”. Jest to wykład dla wszystkich przekonanych, o swoim ogromnym wpływie na świat oraz dla pewnych swojej absolutnej odrębności od niego. Otóż, będziemy mogli usłyszeć parę słów więcej na temat wzajemnego przenikania się pop-kultury i ruchów protestanckich. Co ma większy wpływ? Zapraszamy, będzie szansa, aby się przekonać! Drugi wykład pt. „Literatura w protestantyzmie” poprowadzi filolog, językoznawca, orientalista, etnolog – czy już brzmi interesująco? Dr Piotr Klafkowski to zasłużony, emerytowany wykładowca Uniwersytetu Szczecińskiego. Laureat dyplomu honorowego Fundacji ROLEX w Genewie w 1981 roku i dyplomu honorowego poznańskiego Domu Bretanii w 1996 roku. Oba wykłady będą miały miejsce w Sali Rady Wydziału na Wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego, przy ul. Cukrowej 8.

W czwartek, 31 października odbędą się dwa wydarzenia, zamykające Szczeciński Tydzień Reformacji. Pierwszym z nich jest Nabożeństwo Reformacyjne, bez którego cały ten tydzień nie mógłby się obejść. Wierni kościołów protestanckich spotkają się o godzinie 17:00, aby wspólnie dziękować za dziedzictwo Reformacji i pięć głównych myśli reformacyjnych, przypominających im, co liczy się najbardziej: tylko Pismo, tylko wiara, tylko łaska, tylko Chrystus, a za co wszystko tylko Bogu Chwała! Nabożeństwo odbędzie się w Parafii Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego przy ul. Energetyków 8.
Ostatnim wydarzeniem, również 31 października, będzie Finałowy Koncert Szczecińskiego Tygodnia Reformacji. O 19:00 na deskach Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie wystąpi Sienna Gospel Choir. Warszawski zespół zaprezentuje niezwykle cenny dorobek protestancki, jakim jest muzyka gospel. Zespół z Siennej doszedł do finału w programie „Mam talent” oraz w ubiegłym roku został zwycięzcą International Music Festival and Choir Competition w Grecji (wideo poniżej).
Słuchacze, zgromadzeni w filharmonii będą mogli nie tylko wysłuchać, ale też dać się ponieść tej muzyce, która ze swoim wyrazistym ewangelicznym przekazem łączy piękno melodyjności i harmonii. Jest to muzyka, która na stałe wpisała się w historię muzyki, nie tylko chrześcijańskiej.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here