Radni PO o SKM-ce

0
500

Zapraszamy posłów i radnych Prawa i Sprawiedliwości na spotkanie poświęcone Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Samorządom i PKP grozi utrata 500 mln zł. To nie czas na chowanie głowy w piasek – apelował na konferencji prasowej do polityków PiS Wojciech Dorżynkiewicz – szef klubu radnych Koalicji Obywatelskiej w Sejmiku Województwa.
Konferencja prasowa była pokłosiem informacji na temat stanu realizacji Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej. Według doniesień PKP zrealizowało jedynie 9 procent prac w zakresie modernizacji torowisk. Istnieje ryzyko, że inwestycja nie zostanie oddana na czas i będzie trzeba zwrócić unijną dotację w wysokości ponad 500 milionów złotych.


3 listopada na wniosek posła Arkadiusz Marchewki zostanie zorganizowane spotkanie Zachodniopomorskiego Zespołu Parlamentarnego, Radnych Województwa i Radnych Szczecina, którego tematem będą problemy w realizacji Szczecińskiej Kolei Metropolitalnej.

Mam nadzieję, że posłowie Brudziński, Szałabawka, Dobrzyński oraz wojewoda zachodniopomorski potraktują tę sprawę z należytą powagą i przyjdą na spotkanie, bo to oni są współdpowiedzialni jako politycy PIS za funkcjonowanie PKP. Szczecińska Kolej Metropolitalna powinna być inwestycją, która łączy nas wszystkich. Powinna być ponad podziałami partyjnymi, ponieważ dotyczy ogromnej liczby mieszkańców aglomeracji szczecińskiej. To nie czas na chowanie głowy w piasek – mówił Dorżynkiewicz.

Realizacja inwestycji po stronie samorządowej idzie bardzo dobrze – twierdził radny Miasta Marcin Biskupski – Szczecin wykonał już węzeł przesiadkowy w Podjuchach, który kosztował niemal 11 milionów złotych. Obecnie prowadzimy sześć przetargów na kolejne węzły przesiadkowe. Za chwilę okaże się, że kolejne miliony zostaną wydane, a pieniądze nie wrócą do budżetów gmin jako refundacja ze środków unijnych, a dworce będą świeciły pustkami, bo PKP nie dało rady zrealizować swojej części inwestycji – mówił Biskupski.

Nie tylko Szczecin buduje swoje dworce. Robi to też Gryfino – podkreślał radny Województwa Artur Nycz – dzięki projektowi aglomeracja szczecińska zyska nowe impulsy do rozwoju. Niestety zarządzane przez PIS PKP nie radzi sobie ze swoją częścią inwestycji. Projekt można jeszcze uratować, ale trzeba usiąść do stołu i poszukać rozwiązań – mówił Nycz.

Na spotkanie w sali sesyjnej Rady Miasta zostali również zaproszeni przedstawiciele PKP PLK oraz Trakcji. Czy politycy przyjdą i wezmą udział w dyskusji? Czas pokaże.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here