Szczecinianka wygrała Konkurs E(x)plory

0
895

Anna Aldona Skierska z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie została laureatką tegorocznego Konkursu Naukowego E(x)plory. Pierwszą nagrodę w ogólnopolskiej rywalizacji zdobyła za projekt taniego i prostego w budowie ogniwa słonecznego. Jury wybrało go spośród 33 finałowych projektów nadesłanych do konkursu z całego kraju.

– Gdynia E(x)plory Week to wydarzenie, na które czekam cały rok. Jest to cudowny czas, a jego największą wartością jest spotkanie z tyloma wspaniałymi osobami zainteresowanymi nauką. Jest to na pewno jedno z najbardziej wyjątkowych doświadczeń dla kogoś, kto lubi odkrywać świat, lubi zadawać pytania. Jestem ogromnie wzruszona, że po 4 latach z E(x)plory mój projekt został tak wysoko oceniony – mówi Anna Aldona Skierska.

E(x)plory to największy w kraju konkurs naukowy dla młodych badaczy. W tym roku do finałowej rywalizacji zakwalifikowało się 56 innowatorów w wieku 13-20 lat. Podczas Gdynia E(x)plory Week zaprezentowali oni 33 projekty badawcze wyłonione spośród 177 w trakcie eliminacji, które od początku roku odbywały się kolejno w 5 miastach Polski. W Szczecinie młodzi badacze m.in. z województwa zachodniopomorskiego zaprezentowali swoje projekty w Technoparku Pomerania, który od pięciu lat jest gospodarzem i partnerem regionalnego etapu konkursu.

– Podczas tegorocznych eliminacji w Szczecinie do finału konkursu zakwalifikowało się 5 z 22 projektów, z czego Anny Aldony Skierskiej jako jedyny ze Szczecina. Jej badania zwróciły wówczas uwagę jury jako ciekawe i bardzo nowatorskie. Cieszymy się, że mogła je zaprezentować światu zarówno na etapie regionalnym w Technoparku, jak i potem w ogólnopolskim finale konkursu, którego jury złożone z autorytetów naukowych z całego kraju zdecydowało, że to właśnie w jej projekcie drzemie największy potencjał – mówi Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

Nagrodę główną w wysokości 10 000 zł przyznano Annie Aldonie Skierskiej za projekt „Zmodyfikowane nanokrystaliczne ogniwo słoneczne”. Jego celem jest stworzenie taniego i łatwego w budowie ogniwa słonecznego. Prace badawcze przeprowadzone w warunkach laboratoryjnych polegały na budowaniu ogniw w różnych konfiguracjach (różne rodzaje podłoża i barwnika organicznego), a następnie wykonaniu charakterystyk prądowo-napięciowych i badaniu pracy ogniw w różnych warunkach. W wyniku swoich badań szczecinianka zauważyła, że rodzaj użytego podłoża, a także rodzaj i budowa barwnika organicznego, znacząco wpływają na efektywność ogniwa. Opiekunem naukowym projektu jest dr inż. Jolanta Wolska, nauczycielka chemii z II Liceum Ogólnokształcącego w Szczecinie.

Poza Anną Aldoną Skierską na podium tegorocznego konkursu stanęli także Szymon Kanikowski z Poznania z projektem „Wykrywacz raka” oraz Bartosz Piechocki z Poznania z projektem „Safe flight – innovative idea for a wing modification”.

– W tym roku mieliśmy niezwykle trudne zadanie. Poziom był bardzo wyrównany – nie tylko jakość tych projektów jest wielka, ale także poziom wiedzy młodych naukowców jest bardzo imponujący – wskazuje przewodniczący jury, dr Wojciech Kuźmierkiewicz z Fundacji Naukowej Polpharm.

Nagrody główne na rozwój badań ufundowała Grupa LOTOS S.A. Przyznano również wyróżnienia w postaci wyjazdów na międzynarodowe konkursy naukowe i staży w prestiżowych instytucjach oraz nagrody ufundowane przez partnerów Programu E(x)plory. Wyłoniono także zwycięzcę internetowego plebiscytu „Innowator jutra”, którym został Oskar Makowski za projekt „Ocena możliwości wykorzystania larw Zophobas moria do utylizacji styropianu na skalę przemysłową”.

Organizatorem Konkursu i Festiwalu Naukowego E(x)plory jest Fundacja Zaawansowanych Technologii. Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi inicjatywy są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny, Miasto Gdynia i Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, a partnerami regionalnych eliminacji w Szczecinie są Technopark Pomerania, Urząd Miasta Szczecin i Zachodniopomorski Urząd Marszałkowski.

Więcej: www.explory.pl 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here