Szczecin jest EKO

0
1288
Jezioro Głębokie znajduje się w granicach miasta

W opinii mieszkańców Szczecin znajduje się na trzecim miejscu najbardziej ekologicznych miast w Polsce – wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie portalu Otodom. Aż cztery z dziesięciu najbardziej ekologicznych dzielnic polskich miast znajduje się w Szczecinie!

Z okazji Światowego Dnia Środowiska (5 czerwca) portal Otodom zapytał ponad 120 tys. Polaków z 12 miast jak oceniają działania związane z ekologią w swojej okolicy. Ankietowani zostali zapytani czy w pobliżu jest dużo zieleni, oraz jak oceniają poziom hałasu i jakość powietrza (smog). Pierwsze miejsce w Polsce zajęła Gdynia. Tuż za nią uplasowały się: Gdańsk i Szczecin.

Powietrze w Szczecinie sytuuje się na czele najczystszych w Polsce – w 2018 roku, na 365, tylko 13 dni odnotowało przekroczenie normy stężenia szkodliwych pyłów,  dla porównania w Katowicach było ich 71 takich” – podaje Orodom w podsumowaniu badania – „Ważnym elementem, który sprawia, że w Szczecinie problem smogu nie jest tak dotkliwy, jak w pozostałych miastach w Polsce, jest fakt, że jest tu dużo terenów zielonych, także w obrębie centrum miasta (Park Kasprowicza). Stolica zachodniopomorskiego posiada trzynaście uroczysk leśnych, jak i mniejsze, rozproszone tereny leśne, co znacząco poprawia jakość życia mieszkańców”. Podsumowujący ankietę zwrócili uwagę na realizowany w Szczecinie projekt “Mewa”, który polega na dofinansowaniu likwidacji w mieszkaniach i lokalach użytkowych systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym i jego zamianę na bardziej ekologiczne rozwiązania”.

W Szczecinie za najbardziej EKO uznano Kijewo, które otrzymało w ogólnej ocenie 4,4 punktu. Przyćmiewa ono pozostałe osiedla ilością zieleni – mieszkańcy ocenili ten aspekt niemal najwyższą liczbą punktów, nieco gorzej kształtuje się poziom smogu, który najlepiej wypada w obrębie Bukowe-Klęskowo.

Najgorzej ocenionym osiedlem okazało się Śródmieście-Zachód, które zostało uznane za osnute smogiem i pozbawione zieleni. Najbardziej hałaśliwym obszarem miasta jest, w opinii mieszkańców – Turzyn. Zdaniem Małgorzaty Uleryk z firmy Uleryk Nieruchomości jest to wynik dużego zagęszczenia mieszkańców, dużego w porównaniu z innymi częściami miasta udziały starych, nieekologicznych form ogrzewania mieszkań oraz fakt, że przez tę część Szczecina przebiega droga krajowa DK10, co wiąże się ze wzmożonym ruchem

Ranking Dzielnic Otodom 2020
zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, dostępność imprez i służby zdrowia.

Opr. Rafał Jesswein
Fot. Rafał Jesswein

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here