Światowy Dzień Uchodźcy w Szczecinie

0
625

Refugees Szczecin zaprasza 20 czerwca na Światowy Dzień Uchodźcy. Nie jest to wydarzenie pozytywne, pełne radości czy wzniosłych wzruszeń. Wolelibyśmy, żeby tego wydarzenia nie było. Niestety, na świecie nadal istnieją powody, dla których ludzie zmuszeni są opuszczać swoje domy czy państwa. Krwawe wojny, dyktatury łamiące prawa człowieka, prześladowania, klęski żywiołowe, głód, nędza, a zdaniem wysokiego komisarza Narodów Zjednoczonych ds. uchodźców (UNHCR) Filippo Grandiego także korona kryzys i związane z nim zubożenie narodów to czynniki, które zmuszają ludzi do opuszczenia swoich domów i podjęcia ryzyka nigdy niekończącej się tułaczki. W roku 2020 liczba uchodźców na świecie osiągnęła rekordowy poziom 79,5 mln. Światowy Dzień Uchodźcy nie jest zatem świętem, lecz dniem refleksji i solidarności.
Propaganda polskiego rządu i związanych z nim mediów, żerując na atawizmach, kreuje wizerunek uchodźcy jako wroga zagrażającego naszej cywilizacji, naszemu bezpieczeństwu, naszemu życiu. Łatwo zapomnieć, ze wszyscy jesteśmy ludźmi, łatwo ulec stereotypom, z powodu których np. wobec osób o ciemnym kolorze skóry lub mówiących w innym języku dochodzi do aktów agresji, werbalnej albo fizycznej.
Od niemal roku obserwujemy dramatyczne wydarzenia na Białorusi, gdzie uzurpator Aleksander Łukaszenko, po przegranych wyborach prezydenckich, odpowiedział na protesty społeczeństwa brutalnymi represjami. Do Polski, w tym do Szczecina, przybywają w poszukiwaniu lepszego życia zarówno ofiary represji, jak i ludzie zmęczeni życiem w kraju nie pozwalającym na indywidualny rozwój i normalne funkcjonowanie. Możemy tym ludziom okazać realną pomoc; pamiętajmy, że to w dużej mierze od nas zależy los Białorusinów przebywających na terenie naszego kraju.
Innymi kierunkami, z których od lat przybywają do nas uchodźcy, są Czeczenia, Tadżykistan czy Kirgistan. Są to kraje, w których nie przestrzega się praw człowieka, gdzie dochodzi do porwań, tortur i konfiskat w imieniu państwa i za zgodą władz. Dla wielu jedynym ratunkiem jest ucieczka, wielu nie zdążyło nawet jej podjąć.
Z myślą o tych wszystkich osobach, milionach bezdomnych dzieci i wykorzenionych kobiet i mężczyzn, zapraszamy na szczecińskie obchody Światowego Dnia Uchodźcy, które odbędą się 20go czerwca na placu Lotników w Szczecinie. Będziecie mogli państwo posłuchać uchodźców i imigrantów, którym oddany głos, pokażemy też zdjęcia dokumentujące ich wędrówkę, codzienność i emocje, a także zaprezentujemy film „Uchodi – Niepotrzebny naród”, przedstawiający historie młodych Białorusinów, którzy zmuszeni zostali do opuszczenia ojczyzny z powodu represji jakie zostały zastosowane wobec nich przez reżim Łukaszenki. Będziemy także zachęcać do okazania wsparcia finansowego lub rzeczowego, poszerzenia swojej wiedzy i świadomości dot. problematyki uchodźctwa nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach.

Refugees Szczecin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here