Strajkowali w ’88, dziś wspierają obchody

0
787

Szczeciński strajk w sierpniu 1988 roku był z pozoru niewielki i nieliczny, ale miał ogromne znaczenie dla historii odzyskania wolności. Stanowił preludium do Okrągłego Stołu i przełomu z roku 1989. Co do tego nikt z uczestników tamtych wydarzeń nie ma wątpliwości. Mówili o tym członkowie Komitetu Honorowego obchodów rocznicy strajków podczas spotkania z marszałkiem województwa Olgierdem Geblewiczem.

Szczecin ’88. Tu zaczęła się wolność” – pod tym hasłem od maja do września br. odbywają się wydarzenia upamiętniające Sierpień ’88.  W tym roku mija 30 lat od strajków, dlatego marszałek województwa postanowił uczcić rocznicę całym cyklem wydarzeń.

– Zaplanowane przez nas wydarzenia mają trafić przede wszystkim do młodych, bo poznając świat niemal wyłącznie za pośrednictwem mediów społecznościowych mają wypaczoną wiedzę, lub są jej całkowicie pozbawieni – mówił Olgierd Geblewicz. – Tłumaczenie młodzieży świata z granicami, świata zniewolonego jest wyzwaniem, bo oni takiego świata nie zaznali. To niestety nie przeszkadza opowiadać im się za przywróceniem granic – o czym mówią badania przeprowadzone właśnie wśród młodzieży. W skład Komitetu Honorowego Sierpnia ’88 weszli: Andrzej Milczanowski, Edward Radziewicz, Mieczysław Ustasiak, Artur Balazs, Mirosław Kędzierski, Agnieszka Dąbrowska, Andrzej Bieniek, o. Józef Łągwa, bp. Stanisław Stefanek, Jan Tarnowski.

– Strajk trzech zakładów w Szczecinie był świadectwem tego, do czego zdolne jest społeczeństwo. Protest pokazał mizerny, ale jednak potencjał „Solidarności”. Te wydarzenia były z jednej strony istotne dla dalszego rozwoju sytuacji, ale z drugiej pokazały odwagę tych nielicznych, którzy postanowili upomnieć się o „Solidarność”. Ci, którzy byli wtedy bierni, okazali się słabi. Jestem dumny, że uczestniczyłem w strajku w 1988 roku.– mówił podczas spotkania Andrzej Milczanowski.

W programie obchodów 30. rocznicy Sierpnia ’88 zaplanowano m.in. lekcje historii, debatę oxfordzką, piknik rodzinny, wystawę, koncert, stworzenie muralu okolicznościowego i inne działania artystyczne.  

Główna część obchodów odbędzie się w sierpniu i wrześniu, ale pierwsze wydarzenia  już trwają. W maju rozpoczęły się lekcje historii w porcie dla młodzieży z Pomorza Zachodniego. Uczniów po wszystkich najważniejszych miejscach, w których toczyła się akcja strajkowa w sierpniu 1988 r. oprowadzą świadkowie historii. Młodzież zwiedza m.in. nabrzeża, magazyn, w którym ukrywany był Andrzej Milczanowski, czy świetlicę gdzie obradował Międzyzakładowy Komitet Strajkowy. Łącznie zaplanowano trzy takie spotkania.

Na początku września odbędzie się na Centrum Dialogu Przełomy piknik rodzinny, obejmujący m.in. występy artystyczne, konkursy, animacje i warsztaty dla dzieci. Plac Solidarności zostanie ozdobiony muralem nawiązującym do rocznicy. Ponadto na początku września zaplanowano galę okolicznościową i debatę pod hasłem „Spotkanie zaplecza strajkowego ’88” w Kościele Ojców Jezuitów oraz wieczorny koncert „Źródło wciąż bije” w wykonaniu artystów Teatru Polskiego w Szczecinie. Organizatorem obchodów jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego, we współpracy z Muzeum Narodowym – Centrum Dialogu w Szczecinie, Teatrem Polskim w Szczecinie i Operą na Zamku w Szczecinie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here