Stop patostreamerom

0
1047

Siła patostreamerów jest straszna. Straszna i niewidoczna. Szczeciński youtuber, który wpuścił do sieci odhumanizowany filmik upodlający chłopaka z niepełnosprawnością intelektualną, wychowanka ośrodków opiekuńczych – ma milion subskrybentów. Obiecał chłopakowi nieświadomemu konsekwencji swoich działań, że dostanie 10.000 zł.

Słyszeliście kiedyś o Kamerzyście? Bo ja nigdy wcześniej. Słyszałam o Lordzie Kruschwilu i kilku innych postaciach zarabiających w sieci na poniżaniu słabszych czy pokazywaniu treści w rodzaju – jak się upić, nabluzgać i porzygać. Wy tych osób nie znacie – natomiast zna je każde dziecko. Bo filmiki robione są dla publiczności 10+.

Obejrzycie „dzieła” Kamerzysty i zgłoście pokazywanie poniżających treści. To możecie zrobić, jedna minuta Waszych działań, a może kanał tego drania zniknie. Przy okazji – chłopak nazywa się Łukasz Wawrzyniak. Nie jestem fanką działań typu cultural cancel ale to jest ten moment kiedy Kamerzysta i jemu podobni powinni zniknąć z sieci. Sprawdźmy czy dzieciaki nie śledzą jego kanału i zablokujmy, wyrzućmy ze znajomych w sieci i w realu. Zróbmy to razem. Dla dzieciaków i dla tego chłopaka doświadczonego niepełnosprawnością intelektualną, którego tak upodlono.

Co można jeszcze zrobić w tej sytuacji, która tak naprawdę mogła dotknąć każdego dzieciaka?

Świetną robotę zrobiła psycholog Agnieszka Chułek, która po rozpoznaniu na filmiku swojego wychowanka zorganizowała dla chłopaka wsparcie psychologiczne i prawne.

Dyrekcja szkoły rozpisała konkurs na lekcje wychowawcze i projekt przeciwdziałający fascynacji patoinfluenserami.

Jako pełnomocniczka Marszałka Olgierda Geblewicza ds kobiet i równego traktowania skontaktowałam się z szefowymi wydziałów spraw społecznych Urzędu Marszałkowskiego oraz Urzędu Miasta – mam nadzieję, ze uda się wypracować plan działań natychmiastowych, w ramach kompetencji każdego samorządu, ale też długoterminową strategię przeciwdziałania przestępstwom w sieci.

Najważniejsze – nie bądź obojętny na patostreamerów w Internecie!

Bogna Czałczyńska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here