Trwają obchody 30. Rocznicy Sierpnia ’88. W poniedziałek 3 września w hali Teatru Polskiego w Szczecinie odbyło się spotkanie uczestników i wspierających strajki w 1988 roku, a także poświęcony im koncert pod tytułem „Źródło wciąż bije”.
– Strajki w Szczecinie w 1988 roku to wciąż wydarzenia niedocenione we współczesnej historii Polski. Jednocześnie były one kluczowe na drodze do wolności. Dziś mamy przyjemność spotkać się i docenić osoby, które przed 30 laty z odwagą i determinacją upomniały się o swoje prawa – mówił marszałek Olgierd Geblewicz.
Złote i srebrne Odznaki Honorowe Gryfa Zachodniopomorskiego otrzymało łącznie 19 osób zaangażowanych w szczeciński Sierpień ’88.
Uczestnicy gali otrzymali także pamiątkowe plakietki z hasłem „SOLIDARNOŚĆ NIE ZGINĘŁA PÓKI MY ŻYJEMY”. To hasło zawisło na bramie portu i stało się jednym z symboli wydarzeń 1988 roku. Wówczas umacniało ducha tych, którzy mieli odwagę stanąć po stronie wolności.
Prowadzący galę Adam Opatowicz, dyrektor Teatru Polskiego w Szczecinie podkreślał, że protestujący mieli trudną sytuację, bo do strajkującego portu nie przyłączyły się inne zakłady, poza kierowcami. – Strajkujący robotnicy mieli poczucie zagrożenia i osamotnienia. Zaprotestować zdecydowali się nieliczni, a jednak potrafili obudzić wolność i zwyciężyć. W wyniku strajku podjęto decyzję o podjęciu rozmów Okrągłego Stołu – mówił A. Opatowicz.
Tytuł koncertu „Źródło wciąż bije” został zainspirowany piosenką Jacka Kaczmarskiego. Na scenie wystąpili aktorzy Teatru Polskiego w Szczecinie. Koncert poprowadził Andrzej Poniedzielski. Usłyszeliśmy teksty Jacka Kaczmarskiego, Marka Grechuty, Jonasza Kofty, Andrzeja Poniedzielskiego, Wojciecha Młynarskiego, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Czesława Miłosza, Juliusza Słowackiego, Zbigniewa Herberta, Agnieszki Osieckiej czy Jana Kaczmarka.