Społecznik 2022-24

0
412

Prawie 600 projektów otrzymało szansę na realizację z Programu Społecznik.  W poniedziałek, 9 maja 2022 r. poznaliśmy wyniki tegorocznego naboru. Wśród zaplanowanych działań są m.in. przedsięwzięcia pomocowe i integracyjne na rzecz obywateli Ukrainy, ekologiczne czy wspierające młodzież. –  Zachodniopomorska społeczność chce działać razem, zmieniać nasze małe ojczyzny i inspirować do aktywności w każdym wieku. Tegoroczne projekty zapowiadają się wyjątkowo ciekawie, również w barwach niebiesko-żółtych  – mówi marszałek województwa Olgierd Geblewicz.

„Społecznik” to ceniony i popularny na Pomorzu Zachodnim program wsparcia dla organizacji pozarządowych oraz grup nieformalnych, które chcą działać razem na rzecz swojej małej ojczyzny. Dzięki przyznawanym od  2017 roku dotacjom udało się w województwie zachodniopomorskim zrealizować ponad 3,1 tys. inicjatyw. Przed nami kolejnych 590. 

„Cieszę się, że Program Społecznik na stałe wpisał się do pozarządowego kalendarza i odpowiada na aktualne potrzeby mieszkanek i mieszkańców Pomorza Zachodniego. Po raz kolejny Społeczniczki i Społecznicy udowodnili, że chcą działać razem na rzecz swoich  małych ojczyzn, ale i pomagać obywatelom Ukrainy, którzy znaleźli na Pomorzu Zachodnim schronienie przed wojną. W imieniu całej zachodniopomorskiej społeczności dziękuję wszystkim wolontariuszkom i wolontariuszom, że całym sercem angażują się w te działania” – powiedział Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.
Na listach rankingowych znalazło się w sumie 590 projektów. Każdy z pięciu wydzielonych w programie subregionów otrzymał szansę na realizację blisko 120 pomysłów. Wśród zakwalifikowanych do dofinansowania projektów są działania pomocowe i integrujące  na rzecz mieszkanek i mieszkańców Ukrainy oraz Pomorza Zachodniego. Zaplanowano m.in.: lekcje języka polskiego (np. „MY Z WAMI! Język Polski Jako Obcy”, Stowarzyszenie Razem na Plus), warsztaty florystyczne dla dzieci, wystawę plakatów Szymona Szymankiewicza, koncerty, polsko-ukraińskie zmagania sportowe na orliku czy warsztaty kulinarne (np. Koło Gospodyń Wiejskich Karnicach) itd. Społecznicy chcą też razem świętować dzień dziecka (np. w gminie Trzcińsko-Zdrój, Barlinek) oraz spotykać się podczas przeglądów piosenek.
Stało się już tradycją, że Społecznicy razem będą sprzątać najbliższą okolicą. I tak też będzie w tej edycji programu. Ekopatrole zobaczymy m.in. na wyspie Chrząszczewskiej, wzdłuż rzek Ina i Rega czy w okolicach   Golczewa. W tym roku znów powstawać będą domki i hotele dla owadów, balkonowe ogródki warzywno-ziołowych czy ekokwietniki (np. Stowarzyszenie „Altum”).
Ze wsparciem programu organizowane będą w całym województwie rajdy rowerowe, zmagania sportowe dla dzieci, zawody biegowe (m.in. „Cztery mile Jarka”), turnieje gier planszowych czy zawody wędkarskie.  Prowadzone będą też programy profilaktyczne, m.in. dobrze znana akcja movember czy zwracające uwagę na cukrzycę („Zatrzymać cukrzycę”, Lubię Powiat Drawski). Społeczniczki i Społecznicy mówić będą także głośno o problemie marnowania żywności (np. Jadłodzielnia Szczecin czy Stowarzyszenie Kierunek Świnoujście) oraz zachęcać nas do idei recyklingu („Nie wyrzucaj! Wykorzystaj”, Stowarzyszenie W stronę słońca). Ciekawie zapowiada się też projekt ekologiczny „Razem ratujmy świat” Postomińskiego Stowarzyszenia „Razem lepiej”. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego wezmą udział również w warsztatach przędzenia (Stowarzyszenie Polska Izba Dziedzictwa Kulturowego), festiwalu baniek mydlanych (Fundacja Speak Up) czy dowiedzą się, co im w duszy gra (Stowarzyszenie Gryfińska Orkiestra Dęta).
Dofinansowane projekty będą realizowane od maja do końca roku, po podpisaniu przez organizacje umów.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here