Skrzywanek the best

0
476
FB/J.Skrzywanek

„Chciałbym zadedykować tę nagrodę setkom osób, które nie dały rady żyć we współczesnej Polsce. Wierzę, że polska kultura będzie schronieniem dla wszystkich tych, którzy codziennie muszą się mierzyć z wykluczeniem, homofobią i każdym rodzajem przemocy”. Słowa te wypowiedział Jakub Skrzywanek dyrektor artystyczny Teatru Współczesnego w Szczecinie odbierając Paszport Polityki 2022 w kategorii teatr.

Jakub Skrzywanek odbierał nagrodę w stroju weselnika ze spektaklu „Spartakus”. Właśnie między innymi ten spektakl Teatru Współczesnego w Szczecinie, wyreżyserowany przez Skrzywanka, przyczynił się do jego sukcesu. Przypomnijmy fragment recenzji Monitora spektaklu „Spartakus”:

„Poruszające w spektaklu są sceny – świetnie zagrane przez aktorów Teatru Współczesnego – kilku dni na dziecięcym oddziale psychiatrycznym, gdzie widzimy przemoc, poniżanie, agresję, gwałt, samookaleczenie i potworne cierpienie młodych pacjentów. Te sceny zapadają w pamięć i rezonują. Widz wraca do nich po spektaklu, rozmawia w domu, ze znajomymi. Mocne są również wypowiedzi matek, których dzieci popełniły samobójstwo. Nie mają planów, nie mają marzeń, żyją z dnia, na dzień zwracając uwagę na niewydolność psychiatrii dziecięcej, ale przede wszystkim na poziom agresji i nietolerancji wobec osób LGBT+ w Polsce. Komentarze pana Czarnka, wypowiedzi prezydenta Dudy, że to nie są ludzie, ale ideologia czy wreszcie słowa biskupa Jędraszewskiego o tęczowej zarazie mogą zabić. W tej sytuacji słowa bardzo często zabijają. Są skuteczniejsze niż karabiny, zwłaszcza kiedy taka postawa „elit” politycznych rządzących w Polsce schodzi do poziomu „zwykłych” Polaków – patriotów i katolików…”

Jakub Skrzywanek na swoim facebookowym profilu skomentował:  „wczoraj na scenie byłem sam, ale w mojej pracy nigdy sam nie byłem! I za to dziś odczuwam największą wdzięczność! Moim najbliższym!!! Dalej, współpracownikom i współpracowniczkom, jednym z którymi spotkałem się raz w pracy, innym, z którymi zawiązałem długie przyjaźnie na dobre i złe, dziękuję”. Skrzywanek dodał – cieszę się, że udało się poświecić te kilka sekund na antenie TVN i powiedzieć kilka ważnych słów o sprawach naprawdę najważniejszych! Świt musi nadejść! Składam wielki pokłon dla wszystkich artystów i artystek, którzy pomimo cenzury, braku szacunku i ekonomicznej nędzy sprawiają, że żyjemy w choć trochę lepszym miejscu!

Może ta nagroda i słowa Jakuba Skrzywanka, skłonią również do refleksji prezydenta Szczecina i szczecińskich radnych, którzy najchętniej oszczędzaliby na kulturze…

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here