Skarby w Muzeum Techniki i Komunikacji

0
1221

„To wspaniały element historii naszego miasta” – powiedział prezydent Piotr Krzystek otwierając wystawę „Stoewer – jakość ze Szczecina”. Podczas uroczystości zaprezentowano kupioną przez Miasto Szczecin wystawę Manfrieda Bauera która zawiera dorobek rodziny Stoewera.

Wśród eksponatów są wspaniałe samochody, maszyny do szycia, rowery i maszyny do pisania produkowane w Szczecinie. Kolekcja kosztowała 750 tysięcy euro, chociaż – jak podkreślił Manfried Bauer – było wielu klientów, którzy proponowali znacznie większe pieniądze.

Dla niemieckiego kolekcjonera, który urodził się w Szczecinie, ważne było to, aby jego kolekcja była w całości prezentowana w jednym miejscu. Szczecin to naturalne miejsce prezentacji wyjątkowej kolekcji, gdyż wszystkie te rzeczy, które możemy oglądać na wystawie powstawały właśnie w Szczecinie. 

Na uroczystości obecna była również Konsul Generalna Niemiec w Polsce Cornelia Pieper, która zaangażowała się w pokonanie wielu biurokratycznych formalności. Jak podkreślała, to wyjątkowa sytuacja, gdy całe muzeum przenoszone jest z terenu Niemiec do Polski. Uroczystość zaszczyciły również swoją obecnością wnuczka i prawnuczka założyciela fabryki Bernharda Stoewera. 

Dyrektor Muzeum Techniki i Komunikacji Stanisław Horoszko podkreślał z dumą, że jest to największy zbiór Stoewera na świecie. Prezydent Krzystek zwrócił uwagę, że jest to wyjątkowe wydarzenie i sukces Szczecina, który bez kompleksów i z dumą pokazuje i dba o swoją historię. 

Fabryka Stoewere powstała w 2 połowie XIX wieku. Rozpoczęła od produkcji maszyn do szycia, później były rowery i maszyny do pisania. Na przełomie XIX/XX wieku ruszyła produkcja samochodów, najpierw trójkołowych a później samochody osobowe. Ciekawostką może być fakt, że szczeciński Stoewer produkował także samochody elektryczne – w tym także samochody ciężarowe.

W Muzeum Techniki i Komunikacji najstarszy prezentowany model samochodu pochodzi z 1923 roku C-2 napędzany czterocylindrowym silnikiem o pojemności ponad 2400 i mocy… 28 KM. Takich egzemplarzy powstało 470.  Zapraszamy do podziwiania nowej kolekcji „Stoewer – jakość ze Szczecina”.
wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here