Senat US uczcił prof. Włodarczyka

1
656

Podczas uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego uhonorowano pamięć zmarłego w kwietniu b.r. prof. dr hab. Edwarda Włodarczyka. Piękna aula w nowym Centrum Dydaktyczno – Badawczym US przy ul. Mickiewicza otrzymała imię prof. dr hab. Edwarda Włodarczyka.

Pamiątkową tablice przed wejściem do auli odsłonił obecny Rektor prof. dr hab. Waldemar Tarczyński w towarzystwie dr hab. prof. US Agnieszki Szudarek i pani Prorektor dr hab. prof. US Kingi Flagi Gieruszyńskiej.

Posiedzenie Senatu US było też okazją do wspomnień i przypomnienia dorobku byłego Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego. Uczniowie i współpracownicy profesora Włodarczyka – m.in. prof. Agnieszka Szudarek i prof. Adam Makowski podkreślali zasługi swojego Mistrza i Mentora. Jego osobowość i dorobek naukowy, zwracając uwagę na fakt, że prof. Włodarczyk był niekwestionowanym autorytetem wśród polskich historyków. Zorganizowanie w Szczecinie XIX Powszechnego Zjazdu Historyków Polskich w którym wzięło blisko 3 tysiące osób było wielkim sukcesem szczecińskiego środowiska. Sukcesem również ówczesnego Rektora US prof. Włodarczyka.

Jednak osoby występujące podczas uroczystego posiedzenia Senatu US podkreślały również to jakim człowiekiem był prof. Włodarczyk – otwarty, zawsze uśmiechnięty, służący pomocą i dobrą radą. Elegancki, kulturalny i tolerancyjny. Wybitny znawca Pomorza Zachodniego. Historyk spełniony i Rektor z wieloma sukcesami.

Dr Alina Hutnikiewicz, wieloletnia współpracowniczka prof. Włodarczyka, przedstawiła sylwetkę byłego Rektora z perspektywy bardzo osobistej. Jaki był na co dzień, jak kochał swoją rodzinę, swoje dziewczyny – czyli żonę i córkę oraz wnuka. Opowiedziała wiele anegdot, które pokazywały prof. Włodarczyka jako niezwykle skromnego, ciepłego i serdecznego kolegę.

Prof. dr hab. Edward Włodarczyk urodził się w 1946 roku. W 1969 ukończył studia na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1977 roku obronił doktorat na na podstawie pracy Wielki przemysł Szczecina w latach 1850–1914. W 1989 roku habilitował się w 1989 w oparciu o monografię Rozwój gospodarczy miast pruskich prowincji nadbałtyckich w latach 1808–1914. W 1999 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. Zawodowo od 1969 był związany ze Szczecinem. Najpierw asystent w kierowanej przez prof. Bogdana Dopierałę Pracowni Historii Pomorza Zachodniego Instytutu Historii Polskiej Akademii Nauk. Później członek zespołu Zakładu Historii Pomorza, który powołał prof. Gerard Labuda. W 1989 Edward Włodarczyk objął stanowisko kierownika szczecińskiej pracowni IH PAN. W 1992 przeszedł do pracy w Zakładzie Historii Nowożytnej XVI–XVIII wieku na Uniwersytecie Szczecińskim. Od 1996 do 2002 pełnił funkcję dziekana Wydziału Humanistycznego. Był następnie dyrektorem Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych i prorektorem US ds. kształcenia. W 2012 został wybrany na czteroletnią kadencję na stanowisko rektora. Funkcje Rektora Uniwersytetu Szczecińskiego pełnił prze dwie kadencje do 2020 roku. Zmarł 7 kwietnia 2021 roku.

Na marginesie.

Dla wielu, spośród prawie 70 osób, zgromadzonych w sali im. prof. dr hab. Edwarda Włodarczyka pewnym dysonansem była postawa Rektora Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie prof. dra hab. Bogusława Machalińskiego. Wszyscy profesorowie i zgromadzeni goście byli w maseczkach. Rektor PUM ostentacyjnie paradował bez maseczki. W tłumie przed aulą i podczas całej uroczystości. Można mieć swoje poglądy. Można się nie szczepić. Bycie antyszczepionkowcem też można tolerować, ale jak studenci medycyny, lekarze mają zachęcać społeczeństwo do rozwagi, noszenia maseczek, szczepienia kiedy widzą postawę swojego Rektora? Niestety syn pana Rektora też na zajęciach na PUM-e nie chciał nosić maseczki…

wit

1 KOMENTARZ

  1. […] Wobec przybierającej fali czwartej pandemii, postawy liderów regionalnych mają kolosalne znaczenie. Z jednej strony widzimy Marszałka Geblewicza, który reaguje błyskawicznie i zdecydowanie, z drugiej zaś widzimy zachowanie Rektora PUM, który podczas wczorajszego uroczystego posiedzenia Senatu Uniwersytetu Szczecińskiego ostentacyjnie paraduje bez maseczki. Pisaliśmy o tym tutaj. https://monitorszczecinski.pl/senat-us-uczcil-prof-wlodarczyka/ […]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here