Schron zamieni się w kino

0
790

W Szczecinie odbędzie się pokaz filmu o spektakularnej ucieczce. To była jedna z najgłośniejszych ucieczek z czasów drugiej wojny światowej. Z niemieckiego obozu jenieckiego pod Żaganiem wydostało się 80 alianckich lotników. To historia znana dzięki amerykańskiej produkcji. Swoje miejsce ma w niej również Szczecin. Opowiada o tym film „Wielka ucieczka na północ” Andrzeja Fadera, który 24 marca będzie można obejrzeć w kinie Podziemnych Tras Szczecina. Stalag Luft III miał być obozem jenieckim, z którego nie da się uciec. Zainstalowano w nim nawet sejsmografy pomagające wykryć budowę tuneli. Mimo to alianckim lotnikom udało się uciec. Pierwsza ucieczka miała miejsce w październiku 1943 r. Potem przygotowano jeszcze bardziej spektakularny plan. Zaangażowanych w jego realizację było blisko 600 jeńców!

W nocy z 24 marca 80 więźniów wydostało się tunelem poza ogrodzenie. W amerykańskim filmie brakuje wzmianki o Szczecinie, a to właśnie tutaj miał miejsce dalszy ciąg ucieczki. Stąd pomysł na fabularyzowany dokument opowiadający o pominiętej, szczecińskiej części tej historii. W niemieckim Stettinie norwescy lotnicy próbują przedostać się przez port do neutralnej Szwecji. Film miał premierę w 2014 r. W Szczecinie powstały m.in. sceny na dworcu, w przydworcowym schronie, w porcie na Łasztowni, czy w kinie Pionier, gdzie zbiegowie ukrywali się przez kilka godzin.
W główne role norweskich lotników wcielili się aktorzy Teatru Współczesnego – Przemysław Walich i Paweł Niczewski. Plakat promocyjny przygotował Andrzej Pągowski, autor wielu kultowych plakatów zapowiadających filmy, sztuki teatralne czy festiwale. Głównym producentem filmu była Magnolia Management Group. Koproducentem Zachodniopomorski Fundusz Filmowy Pomerania Film. W 74. rocznicę wielkiej ucieczki mieszkańcy będą mieli kolejną szansę, by zobaczyć ten wyprodukowany w Szczecinie film. I to w wyjątkowych okolicznościach, bo pod ziemią – w schronie przy dworcu, w którym rozgrywa się część filmowej akcji. Pokaz specjalny „Wielkiej ucieczki na północ” odbędzie się w sobotę 24 marca (o godz. 17) w kinie Podziemnych Tras Szczecina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here