Samorząd Przyszłości

0
998

Wystąpienie prezydenta Bronisława Komorowskiego rozpoczęło Forum Samorząd Przyszłości zorganizowane przez marszałka województwa Olgierda Geblewicza. W szczecińskiej Operze na Zamku spotkało się ponad stu samorządowców, parlamentarzystów, ekspertów od polityki regionalnej, ekonomii, prawa, ochrony zdrowia.

Były Prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że „dzisiaj samorząd staje w obliczu ogromnych problemów, bo chyba po raz pierwszy władzę w kraju sprawuje ekipa, która jednoznacznie opowiada się za centralizacją. Ale ja zawsze wierzyłem i wierzę w samorządność. I Polacy mają przekonanie, że samorząd dobrze ich reprezentuje”. Bronisław Komorowski podziękował „samorządowcom, jako grupie, która ma ogromne zasługi dla rozwoju Polski w ostatnich 30 latach. To wy stworzyliście podwaliny pod tę ogromną, mądrą zmianę w Polsce. Ja, jeśli chodzi o samorząd, zawsze byłem wierzący, ale niepraktykujący. Moja droga potoczyła się inaczej. Ale zawsze wierzyłem i wierzę w samorządność. Polacy mają głębokie przekonanie, że samorząd jest ich. Że ich reprezentuje”. Bronisław Komorowski ocenił, że działania i plany rządu to „zła perspektywa” dla samorządu – „chyba po raz pierwszy po 1989 roku władzę w kraju sprawuje ekipa, która jednoznacznie opowiada się za centralizacją”. Diagnozując sytuację w Polsce, mówił o trzech głównych zagrożeniach: zbliżeniu do rządów autorytarnych, niekorzystnych finansowych skutkach „Polskiego Ładu” i zmianach prawnych, które mogą uczynić z samorządu „wydmuszkę”.
„Każda władza, która ma ciągoty autorytarne, dąży do rozbicia, osłabienia wspólnot lokalnych – dodał Komorowski Jego zdaniem „odebranie miliardów złotych oznacza ogromne problemy w funkcjonowaniu samorządów, ale też niesie zagrożenie upowszechnieniem kultury klientelizmu. Będziesz z nami, będziesz posłuszny – dostaniesz więcej funduszy”. 

Głównym tematem obrad jest sytuacja gospodarcza i społeczna gmin, powiatów, regionów po kryzysie COVID-19, m.in. w kontekście nowej perspektywy unijnej i Krajowego Planu Odbudowy. Żywo dyskutowane są kwestie dotyczące praworządności, wprowadzanych i zapowiadanych zmian legislacyjnych, a także problemy w relacjach rząd – samorząd.

Olgierd Geblewicz w inauguracyjnym wystąpieniu podkreślał – „wierzę, że umocnimy się w przekonaniu, że samorząd jest przyszłością Polski. Że wspólnie obronimy samorządność. W rządowych planach, w dokumentach takich jak „Polski Ład” rola samorządu nie jest w ogóle dostrzegana. Sprowadza się nas ewentualnie do roli wykonawców, obciąża kosztownymi zadaniami. Powinniśmy dyskutować o tym, jak „Polski Ład” samorządy odczują w swoich finansach, ale również o tym, jaka jest rola samorządu w walce o praworządność”.

Wśród uczestników Forum Samorząd Przyszłości sa m.in. Adam Michnik, O. Tomasz Dostatni OP, Jacek Karnowski, Maciej Nowicki, Tomasz Grodzki, Hanna Zdanowska, Konrad Fijołek, Bartosz Arłukowicz, Jacek Protas, Tadeusz Truskolaski, Miłosz Parczewski Anna Polak i wielu innych znamienitych gości.

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here