„Rzym – miasto filmowe”.

0
779

Bardzo dobre spotkanie dla miłośników Rzymu i filmu zorganizowało Muzeum Narodowe w Szczecinie. Kilkadziesiąt osób wzięło udział w wykładzie dr hab. Radosława Piętki z Instytutu Filologii Klasycznej Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Temat spotkania w ramach Akademii Antycznej – „Rzym – miasto filmowe”.

Profesor Piętka z wielką swobodą opowiadał o Rzymie, który jest jedną ze stolic filmowych świata. Z wielu powodów, ale jednym z nich jest to, że miasto Rzym pojawia się w niezliczonej ilości filmów. Rzym od czasów starożytny, po Rzym współczesny. Jest to miasto doskonałe jako plan filmowy. Podczas spotkania prelegent pokazywał charakterystyczne miejsca Wiecznego Miasta, które „zagrały” w filmach. Uczestnicy spotkania mogli też zobaczyć kilka fragmentów znakomitych filmów z nietuzinkowym komentarzem profesora Piętki dla którego Rzym i film są nie tylko obiektem badań naukowych ale również rozwijaną pasją.

Radosław Piętka jest filologiem klasycznym i polonistą, adiunktem na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, zajmuje się tematami astronomicznymi i mitologicznymi w literaturze rzymskiej oraz recepcją antyku w kulturze współczesnej, zwłaszcza w literaturze i filmie. Stażysta American Academy w Rzymie (2011), stypendysta Fundacji Lanckorońskich (2007, 2010, 2013, 2017). Autor monografii Kaliope i Urania: rzymskie poematy astronomiczne (Poznań 2005) oraz Roma aeterna. Rzymska mitologia urbanistyczna (Poznań 2015; nagroda Stowarzyszenia Historyków Starożytności). Publikował m.in. w „Tekstach Drugich”, „Pamiętniku Literackim”, „Znaku”, „Terminusie”, „Eos”, „Meandrze”, „Harvard Studies in Classical Philology”.

wit

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here