Rzepliński w Szczecinie

0
427

Konstytucja naznaczona była krwią ludzi. Naznaczona była sytuacjami, które jako żywo przypominają to, co się dzieje na ulicach miast i miasteczek Ukrainy. Suwerenną, wolną Polskę i Konstytucję zawdzięczamy tym, którzy w 1970 roku, tu w Szczecinie, oddali krew za to, że domagali się tego, co oczywiste: wolności, podmiotowości, godności. I ochrony przed sądem – mówił prof. Andrzej Rzepliński podczas wykładu i debaty z okazji 25. rocznicy uchwalenia Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej.

„Nasza droga do konstytucyjnej demokracji 1989-1997” – wykład pod takim tytułem wygłosił w Szczecinie prof. Andrzej Rzepliński, wybitny prawnik, sędzia i były prezes Trybunału Konstytucyjnego. Salę sesyjną sejmiku województwa wypełnili młodzieżowi radni, studenci Wydziału Prawa US, szczecińscy licealiści. – Macie naprawdę niepowtarzalną okazję zadać pytania panu profesorowi, który jest wielkim autorytetem i wybitnym konstytucjonalistą.

Profesor Andrzej Rzepliński zabrał uczestników spotkania w wyjątkową podróż do początków prawa konstytucyjnego i historię Polski. Od XVI wieku, przez Sejm Czteroletni, Ustawę Rządową z dnia 3 maja 1791, Konstytucję Księstwa Warszawskiego, Konstytucję marcową 1921 po czasy powojenne i drogę do niepodległości.
– Gdy odebrałem telefon z zaproszeniem na wykład w Szczecinie, to poczułem się zaszczycony, ale i przestraszony. Jestem wykładowcą akademickim od dobrych 35 lat, a nauczycielem akademickim jeszcze dłużej. Nie tylko w Polsce. Ale tu zawsze czuję taką „gorączkę”, wzruszenie. Bo 52 lata temu tu zginęło 16 ludzi. Oddali krew za to, że domagali się tego, co oczywiste. Wolności, podmiotowości, poszanowania godności. I w razie konfliktu, czy to między sobą czy z państwem – ochrony przed sądem. I domagali się wolności politycznej. Takiej, by można było dyskutować wspólnie nad tym, co jest dla nas potrzebne, co uchwalamy, do czego zmierzamy – mówił prof. Andrzej Rzepliński. Podkreślił, że Konstytucja 1997 roku „wyrosła” z walki o pełną suwerenność Polski i takie wydarzenie jak Szczeciński Grudzień 1970. – Konstytucja naznaczona była krwią ludzi. Naznaczona była sytuacjami, które jako żywo przypominają to, co się dzieje na ulicach miast, miasteczek, metropolii Ukrainy – zauważył prof. Andrzej Rzepliński. Były prezes TK mówił, że Konstytucji uchwalonej w 1997 roku i praworządności znów trzeba bronić. – Konstytucja jest, niestety, deptana od sześciu lat. Zmieniana w sposób, który w Konstytucji jest zabroniony. Nierespektowana. Pogardzana. Ale jest! – podsumował. Prof. Andrzej Rzepliński to sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2007-2016, ekspert i autorytet w dziedzinie prawa, wykładowca akademicki (Uniwersytet Warszawski), członek wielu uznanych gremiów, w tym zarządu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

W 2018 roku prof. Rzepliński był Gościem Klubu Obywatelskiego w Szczecinie, relacja z tego wydarzenia: https://fb.watch/c7MBAzDlqJ/

red.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here