Rusza budowa pierwszej z siedzib WSPR. Calbud wykonawcą prac przy ul. Duńskiej

1
772

Siedziba przy ul. Duńskiej to jeden z dwóch nowych adresów dla Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Nowoczesna infrastruktura, bardziej komfortowe warunki pracy i krótszy czas dojazdu do pacjenta – to główne zalety lokalizacji inwestycji. Obiekt, który wybuduje spółka Calbud ma być gotowy do czerwca przyszłego roku. Podpisanie umowy z wykonawcą prac odbyła się w piątek, 13 marca 2020 roku w Szczecinie. W uroczystości udział wziął marszałek województwa Olgierd Geblewicz. 

Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego planuje wybudowanie dwóch nowych siedzib w Szczecinie. Pierwsza z nich znajdzie się przy ul. Duńskiej 1. – Najbliższy czas to dla WSPR okres ważnych wyzwań inwestycyjnych. Szczecin się rozwija, rozrasta, stąd nowe siedziby dla pogotowia są niezbędne. To pozwoli z kolei na lepsze skomunikowanie i szybsze dotarcie do chorego. Zdecydowaliśmy o dwóch lokalizacjach, przy ul. Twardowskiego i ul. Duńskiej. Obecnie startujemy z drugą z nich. Na inwestycję zachodniopomorskiego pogotowia w latach 2019-2021 zaplanowaliśmy 15 mln zł – podkreślił marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – To nie koniec dobrych wieści dla Stacji. Po rozmowach z minister Małgorzatą Jarosińską-Jedynak, resort funduszy i polityki regionalnej zgodził się rozpatrzeć moją propozycję wsparcia budowy obiektu przy ul. Twardowskiego wedle nowego montażu finansowego. Przedsięwzięcie ruszyłoby dzięki środkom budżetu województwa, a administracja rządowa zabezpieczyłaby fundusze na 2021 i 2022 rok – dodał. Na ponad 4800 m2 powstanie dwukondygnacyjny budynek, w którym będą pomieszczenia dla zespołów ratownictwa medycznego i zaplecze garażowo-techniczne dla ambulansów. W tym miejscu znajdą się także biura, serwerownia oraz strefa do mycia sprzętu i dezynfekcji karetek. Docelowo stacjonować ma tu na co dzień 6 zespołów ratownictwa medycznego, które zostaną przeniesione z obiektu przy al. Wojska Polskiego. 

Nowa siedziba przy ul. Duńskiej to istotna inwestycja dla Stacji, bo czas dotarcia do pacjenta skróci się nawet o 15 minut. Niewątpliwie poprawią się też warunki socjalno-bytowe dla ratowników medycznych – przekonywał dyrektor WSPR Roman Pałka

Projekt siedziby przy ul. Duńskiej przygotowało konsorcium CH2 Architekci i NAAN Architekci. W ubiegłym roku na terenie przyszłej budowy obiektu wykonano już remediację. Ogłoszony pod koniec grudnia ub.r. przetarg na przeprowadzenie prac budowalnych wygrało przedsiębiorstwo Calbud ze Szczecina. Budynek ma powstać w ciągu 15 miesięcy. – Jeżeli nie będzie żadnych nieprzewidzianych okoliczności to myślę, że prace mogą zakończyć się nawet wcześniej – przyznał szef Calbudu Edward Osina. Koszt budowy nowego obiektu wyniesie blisko 16 mln zł. To środki pochodzące z dotacji Urzędu Marszałkowskiego oraz funduszy własnych Stacji.

1 KOMENTARZ

  1. Dziwi mnie, że nie zrealizowano idei połączenia bazy straży pożarnej i pogotowia, tak jak to ma miejsce w innych miastach.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here