Rocznicowe spotkanie na granicy.

0
433

O północy na dawnym przejściu granicznym Kołbaskowo – Pomellen kilkuset mieszkańców Pomorza Zachodniego odśpiewało „Odę do radości”. Spotkanie zorganizował Marszałek Olgierd Geblewicz. Wśród atrakcji nie zabrakło symbolicznego szlabanu granicznego, flag Polski i Unii Europejskiej. Był również jubileuszowy tort, którym dzielił Marszałek. 

Korzyści z członkostwa Polski w Unii Europejskiej to oczywiście olbrzymie inwestycje realizowane m.in. dzięki Regionalnym Programom Operacyjnym, którymi zarządzają marszałkowie. Bez środków unijnych na Pomorzu Zachodnim nie moglibyśmy korzystać z najnowocześniejszego w Polsce taboru kolejowego (inwestycje za ponad 1 mld zł), nowych i niskoemisyjnych autobusów, zmodernizowanych za setki milionów złotych dróg czy szpitali.

Europejskie wsparcie trafiło do tysięcy przedsiębiorców i pomogło podnieść konkurencyjność zachodniopomorskich firm czego efektem jest wzrost regionalnego PKB, czy zmniejszenie bezrobocia z poziomu 29% (2004 r.) do obecnego 7,8% (2019 r.). Eurofundusze odmieniły instytucje kultury (m.in. Opera na Zamku czy Filharmonia Szczecińska), pozwoliły utworzyć nowe instytucje – ikony (Centrum Dialogu Przełomy), odmieniły sferę edukacji (miliony zainwestowane w szkolnictwo wyższe czy zawodowe) oraz pomogło stworzyć tysiące nowych miejsc opieki nad dziećmi w przedszkolach i żłobkach. Przeobraża się także zachodniopomorska wieś. W latach 2007-13 przeciętne unijne wsparcie dla mieszkańca Pomorza Zachodniego wyniosło 507 euro, w obecnej perspektywie jest dwa razy większe..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here