Publiczne… radio

0
747

Mieliśmy wczoraj pierwsze posiedzenie Rady Programowej Polskiego Radia Szczecin. Trwało ponad 4 godziny i sporo się działo. Niestety członkowie z ramienia PiS przeforsowali w głosowaniu zapis, że programy Radia Szczecin powinny „respektować chrześcijański system wartości, za podstawę przyjmując uniwersalne zasady etyki”.

Uważam to za błąd. Mamy świeckie państwo i radio powinno kierować się świeckimi zasadami, a nie chrześcijańskimi. W dodatku wielu słuchaczy to ateiści lub osoby wyznające inne wiary niż chrześcijańskie i nie powinni być w ten sposób dyskryminowani. Niestety członkowie z PiS również nie zgodzili się na zapis, aby Radio poza mniejszościami narodowymi i etnicznymi uwzględniało potrzeby mniejszości seksualnych. Mniejszości seksualne widocznie przez Radę Programową Radia Szczecin nie są istotne. Jedna z przedstawicielek PiS powiedziała, że równie dobrze możemy zabiegać o uwzględnienie potrzeb biedronek. Nie uważam, aby biedronki były dyskryminowane w Polsce, popełniały samobójstwa ze względu na dyskryminację i hejt, były wyzywane na ulicach etc. No, ale niestety taki poziom reprezentują niektórzy przedstawiciele PIS.

Udało nam się porozmawiać o wprowadzaniu w błąd słuchaczy. Dużo rozmowy poświęciliśmy manipulacjom i kłamstwom. Mam nadzieję, że teraz dziennikarze będą lepiej analizowali informacje i opinia publiczna nie będzie wprowadzana w błąd.

Dodatkowo zwróciłem uwagę na nierówny podział czasu pomiędzy partie polityczne w „Rozmowach pod krawatem”. W kwietniu w „Rozmowach pod krawatem” było 5 przedstawicieli PiS i tylko 1 polityk KO, 1 PSL, 1 Konfederacji. W marcu do programu 10 razy byli zapraszani politycy PiS, 2 razy KO, 2 razy Lewicy. Przypomnę tylko, że PiS nie ma 5 razy większego poparcia niż KO czy Lewica. Dodatkowo to KO rządzi w regionie i współrządzi w mieście i czas antenowy powinien być równomiernie dzielony.

W Radio Szczecin jest nowy prezes. Ma czystą kartę i szansę, aby zapisać się pozytywnie w historii Radia Szczecin, a nie negatywnie jak prezes Kubaj, który razem z redaktorem Szymańczykiem zrobili sporo, aby Radio było nazywane przez wielu „pisowskim”. Radio Szczecin jest utrzymywane z pieniędzy wszystkich Polaków i dlatego powinno być maksymalnie obiektywne i bezstronne. I o to będę walczył w tej kadencji Rady Programowej Radia Szczecin.

Wojciech Dorżynkiewicz

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here