Przelewice – Ogród Dendrologiczny

0
1264

W końcu po dwóch miesiącach rozmów, negocjacji udało się doprowadzić do końca proces przejęcia przez Samorząd Województwa Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach.
Ogród jest jedną z pereł województwa zachodniopomorskiego. Powstał w 1933 r. i zajmuje obszar 45 hektarów. Obecnie jest zabytkiem i nadzór nad nim sprawuje konserwator zabytków.
Niestety w ostatnich latach Ogród zaczął podupadać, a gmina Przelewice mimo wielu starań nie była w stanie sprostać finansowo, aby w pełni zadbać o Ogród i jego otoczenie. Budynki popadały w ruinę, ogród stawał się coraz mniej licznie odwiedzany przez turystów.


Jeszcze kilka lat temu ogród odwiedzało ponad 60 tysięcy turystów rocznie. W ostatnich latach ta liczba zmniejszyła się o połowę. Na terenie ogrodu potrzebne są inwestycje. Budynki należy wyremontować i sprawić, aby ogród był wielofunkcyjny, aby turyści do niego przyjeżdżali przez cały rok. To sprawi, że Ogród przestanie przynosić straty, a zacznie się bilansować na zero i będzie w stanie zarobić na swoją działalność.
Dlatego jako Samorząd Województwa wyszliśmy z inicjatywą przejęcia Ogrodu i zainwestowania w niego w najbliższych latach 20 mln zł. Na tym rozwiązaniu zyskałaby Gmina Przelewice i jej mieszkańcy, pracownicy Ogrodu, turyści i całe województwo.


Radni Przelewic mieli także ofertę od Krajowego Ośrodka Wsparcia Regionu, który zarządzany jest przez Prawo i Sprawiedliwość. Radni gminy Przelewice propozycję KOWR-u uznali za gorszą i ją odrzucili. Nie jest to dziwne, ponieważ to KOWR odpowiadał m.in. za zrujnowanie stadniny koni w Janowie Podlaskim. Lokalni samorządowcy uznali Samorząd Województwa za lepszego partnera i gwaranta, który zapewni rozwój Ogrodu.
Niestety w całą sprawę włączyli się posłowie i radni Prawa i Sprawiedliwości oraz Przewodniczący Solidarności pan Mieczysław Jurek. Podczas rozmów przez dwa miesiące podburzali lokalną społeczność, manipulowali faktami i wręcz kłamali na temat przyszłości Ogrodu i losu pracowników.

Na szczęście udało nam się doprowadzić proces do końca. Dzisiaj na Sesji Sejmiku radni Koalicji Obywatelskiej, Bezpartyjnych, PSL-u i SLD zagłosowali za przejęciem Ogrodu oraz utworzeniem instytucji kultury o nazwie „Ogrody Przelewice – Zachodniopomorskie Centrum Kultury Obszarów Wiejskich i Edukacji Ekologicznej”. Dzięki temu możemy poczynić kolejne kroki, aby Ogród na nowo mógł rozkwitnąć.
Tereny wiejskie stanowią bardzo duży i ważny obszar naszego województwa. Dzięki ośrodkowi będziemy mogli lepiej i skuteczniej planować działania mające na celu gospodarcze, kulturalne, społeczne i obywatelskie pobudzanie terenów wiejskich. Będziemy mogli prowadzić tu edukację ekologiczną, organizować tematyczne wydarzenia dla dzieci, młodzieży i seniorów, pielęgnować i pobudzać działalność kół gospodyń wiejskich i wszelkich grup, które działają na terenach wiejskich.
Mam nadzieję, że pierwsze efekty będą widoczne już w przyszłym sezonie, a do roku 2023 Ogród przejdzie istną metamorfozę i znowu będzie przyciągał tłumy turystów.

Wojciech Dorżynkiewicz Radny Sejmiku Zachodniopomorskiego, przewodniczący klubu Koalicji Obywatelskiej

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here