Przedsiębiorcy do Gowina

0
464

W imieniu Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie przy poparciu niżej wymienionych organizacji środowiska gospodarczego instytucji wspierających przedsiębiorców, pracodawców i pracowników i stojących na straży ich interesów, w związku z planami Rządu RP w sprawie podniesienia w 2022 r. płacy minimalnej, pragniemy zaapelować o zawieszenie przynajmniej na rok niniejszej podwyżki.

 Stoimy na stanowisku, że pracownicy powinni być godnie i hojnie wynagradzani. Sprzeciwiamy się jednak nierozsądnemu podnoszeniu płacy minimalnej w czasie, kiedy przedsiębiorcy dźwigają na plecach odpowiedzialność ratowania firm, utrzymania miejsc pracy i powrotu na ścieżkę stabilnego rozwoju zachwianego arcytrudnym czasem pandemii koronawirusa. Planowana zmiana w skrajnych przypadkach może doprowadzić do redukcji etatów lub być zachętą do powiększania szarej strefy. Jest to działanie nie pro,
a antypracownicze.

Obecnie nie jest to dobry czas na podwyżkę płacy minimalnej. Jeżeli poszczególne firmy i branże stać na podwyżki, to niech płacą pracownikowi jak najwięcej. Popieramy takie działania i do nich zachęcamy. Jednak to rynek i zdrowa konkurencja powinny regulować poziom i strukturę wynagrodzeń, które po kolejnej podwyżce ulegną głębszemu wypłaszczeniu powodując znaczną presję płacową na stanowiskach średniego szczebla. Ponadto należy zwrócić uwagę, że dla wielu przedsiębiorców, i nie tylko, każde dodatkowe obciążenie to dalsze rozkręcanie spirali długów i doprowadzanie ich do trudnej sytuacji. Podwyżka płacy minimalnej obciąża gastronomię, hotelarstwo, firmy sprzątające, agencje ochrony, firmy usługowe, ale także częściowo administrację i spółki publiczne. Tworzenie sytuacji, które zagrażają płynności finansowej firm jest działaniem antypracowniczym, ale i również przyczyniającym się do pogorszenia i tak już trudnej sytuacji firm.

Należy zaznaczyć, iż szczególnie w ostatnim czasie Polacy masowo zawieszają  działalność firm. Tylko w pierwszych trzech miesiącach br. dotknęło to 49 tys. przedsiębiorstw, o 21 proc. więcej niż w I kwartale 2020 r. i o ponad 100 proc. więcej niż w I kw. 2019 r. Szacuje się, że jeśli ten trend się utrzyma, w tym roku liczba zawieszonych działalności sięgnie rekordowego i niespotykanego poziomu od 200 do nawet 250 tys. firm. Najczęściej problem ten będzie dotykał szeroko rozumianą branżę usługową. W 2021 r. do 31 maja opublikowano w MSIG 21 774 ogłoszenia związane z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi, w tym 7625 dotyczyło ogłoszenia upadłości konsumenckiej, 203 ogłoszenia upadłości firm, a 752 to ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania restrukturyzacyjnego. W 2019 r. do 31 grudnia opublikowano w MSIG 35 777 ogłoszeń związanych z toczącymi się postępowaniami upadłościowymi, w tym 7944 dotyczyły ogłoszenia upadłości konsumenckiej, 586 ogłoszenia upadłości firm, a 465 to ogłoszenia o rozpoczęciu postępowania restrukturyzacyjnego.

   Od stycznia 2022 płaca minimalna ma wynosić 3000 złotych brutto, co oznacza dla wielu przedsiębiorców duży wzrost kosztów. Podwyżka o 200 zł brutto oznacza jedynie 141,05 zł dla pracownika, ale za to aż 240,96 zł wzrostu kosztu dla pracodawcy. Pracodawcy ponadto są poddawani szeregowi bodźców, które budzą nasze poważne zaniepokojenie. Podwyżka płacy minimalnej, likwidacja umów cywilnoprawnych, brak odpowiednich regulacji dotyczących pracy zdalnej, rosnące koszty prowadzenia działalności, inflacja i presja płacowa. Czas na poważną dyskusję o tym, jak wyglądać będzie rynek pracy w najbliższym czasie. Jesteśmy do niej gotowi i oczekujemy ze strony polityków chęci do wysłuchania naszych racji.

Uważamy, iż efektem pandemii będą znaczne zakłócenia na rynku polegające na m.in.: braku wykwalifikowanych pracowników np.: w gastronomii, czy hotelarstwie; wysoka inflacja i znaczny wzrost kosztów zakupu surowców i usług; zwroty środków z dofinansowań PFR. Będą to niewątpliwie kolejne ewidentne impulsy kosztowe napędzające inflację w 2022 r.

Pracodawcy nie są w stanie utrzymać poziomu dochodowości aby wyjść z zapaści po pandemii.  Podwyżki powinny być wstrzymane na co najmniej rok – bo ponad rok zabrała pandemia, która wymagała od przedsiębiorców wyrzeczeń i utrzymania pracowników.

Postulujemy również o dyskusję nad propozycją Rzecznika MŚP, by rozważyć regionalizację podwyżki płacy minimalnej.

Sygnatariusze listu – Instytucje Gospodarcze:

  1. Północna Izba Gospodarcza w Szczecinie,
  2. Zachodniopomorski Związek Przedsiębiorców i Pracodawców,
  3. Koszalińska Izba Przemysłowo-Handlowa,
  4. BCC Loża Koszalińska,
  5. Zrzeszenie Kupców i Przedsiębiorców w Koszalinie,
  6. Stowarzyszenie Inicjatyw Gospodarczych w Wałczu
  7. Klaster metalowy „Metalika” Szczecin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here